ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Możliwe zwiększenie aktywności transgranicznej na rynku M&A w Europie w 2017 r. pomimo obaw związanych z Brexitem
24.11.2016r. 11:10

Po ogłoszeniu decyzji o Brexicie ponad trzykrotnie wzrosło przekonanie, że aktywność na rynku fuzji i przejęć w Europie ulegnie wyciszeniu. Jednocześnie jednak w nadchodzących 12 miesiącach oczekiwany jest wzrost liczby oraz wartości transakcji dokonywanych w Europie przez graczy pochodzących spoza tego kontynentu - wynika z raportu "Into the unknown: European M&A Outlook 2016" przygotowanego przez kancelarię CMS we współpracy z Mergermarket.

Tegoroczne badanie - prowadzone na potrzeby raportu CMS - objęło przedstawicieli 230 graczy rynku M&A w Europie, w tym dyrektorów generalnych spółek, dyrektorów finansowych, przedstawicieli banków, dyrektorów ds. fuzji i przejęć, inwestorów private equity i ekspertów branżowych. Ankieta przeprowadzana była w dwóch etapach: przed i po referendum dotyczącym opuszczenia Unii Europejskiej, które miało miejsce w Wielkiej Brytanii w dniu 23 czerwca br.

W następstwie decyzji o Brexicie, 90% respondentów stwierdziło, że mniej pozytywnie niż przed referendum postrzega perspektywy na europejskim rynku transakcyjnym w kolejnych miesiącach. Pomimo niepewności, jednocześnie jednak ponad 80% ankietowanych spodziewa się zwiększenia w Europie liczby transgranicznych M&A, a zdaniem ponad 61% badanych wzrośnie także ich wartość. Prawie ¾ respondentów uważa, że inwestycje pochodzić będą przede wszystkim z USA, podczas gdy ¼ stawia na kapitał z Azji (odpowiednio 18% i 7% z Chin i Japonii).

"Inwestycje w nowe technologie i dobrze znane marki są w przypadku chińskich spółek zarówno państwowych, jak i prywatnych często wykorzystywanym narzędziem w celu zwiększania przewagi konkurencyjnej i tworzenia możliwości wzrostu na globalnym rynku" - dodaje Helen Rodwell, partner kierująca zespołem transakcyjnym kancelarii CMS w Europie Środkowo - Wschodniej.

"W Polsce tradycyjnie możemy spodziewać się aktywności w zakresie M&A ze strony Stanów Zjednoczonych, graczy europejskich i w coraz większym stopniu azjatyckich. Przykładem może być tegoroczna transakcja nabycia polskiej spółki Navago przez chińskiego inwestora China Everbright International Limited, która jest jedną z największych chińskich inwestycji w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo - Wschodniej" - mówi Dariusz Greszta, partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w kancelarii CMS. "Na polskim rynku obserwujemy także duże zainteresowanie ze strony inwestorów z RPA, co - nie licząc sporadycznych transakcji w latach ubiegłych - jest nowym zjawiskiem, które pojawiło się nagle i od razu z tak dużą falą" - podkreśla Marek Sawicki, drugi z partnerów współzarządzający zespołem transakcyjnym CMS w Warszawie.

Fuzje i przejęcia w Polsce - perspektywy na 2017 r.

Według danych Mergermarket, w Polsce w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. zawarto 98 transakcji (w porównaniu do 111 w analogicznym okresie roku ubiegłego) o wartości 4,089 mld euro (w porównaniu do 6,3 mld euro w pierwszych dziewięciu miesiącach roku i 6,99 mld w całym roku 2015).

"W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się w Polsce aktywności wynikającej m.in. z wychodzenia funduszy inwestycyjnych i private equity z inwestycji w związku z osiągnięciem oczekiwanego wzrostu wartości spółek czy zakończeniem planowanego okresu inwestycyjnego. Jak pokazuje przykład Allegro, największe globalne fundusze także mogą być zainteresowane Polską, o ile będą widzieć u nas szansę na transakcje o dużej skali, czyli mówimy w tym przypadku o wartościach powyżej 500 mln euro" - mówi Dariusz Greszta, partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w kancelarii CMS. "Wiele emocji budzą także spodziewane transakcje związane ze sprzedażą aktywów SAB Miller czy planowane zmiany właścicielskie w sektorze bankowym czy energetycznym".

Pomimo możliwego spowolnienia na rynku M&A w Europie, ponad połowa (54%) ankietowanych dla potrzeb raportu CMS jest zdania, że obecne niskie wyceny spółek będą czynnikiem napędzającym rynek w nadchodzących miesiącach. Wśród respondentów rozważających nabycie aktywów, 9/10 uważa korzystne wyceny za kluczowy czynnik skłaniający do transakcji. Z kolei po stronie sprzedających, głównym impulsem skłaniającym do wyzbywania się aktywów może być niepewność na rynku wskazywana przez 65% respondentów w badaniu, oraz chęć sprzedaży pobocznych aktywów (prawie 50% wskazań).

"Ze względu na zaniżone wyceny wielu aktywów obecna sytuacja na rynku transakcyjnym może być również szansą do inwestycji dla funduszy private equity. Nie bez znaczenia jest także sytuacja na warszawskim parkiecie, gdyż wraz z wartością indeksów i nastrojami na giełdzie spada także atrakcyjność GPW jako alternatywy dla transakcji prywatnych. Ponadto, z uwagi na wspomniany spadek wycen spółek notowanych na GPW widzimy wzrost zainteresowania ich kupnem zarówno ze strony inwestorów strategicznych, jak i funduszy. Tym bardziej, że fundusze obecne na polskim rynku i w naszym regionie dysponują aktualnie znacznymi środkami na zakup i rozwój nowych spółek portfelowych" - mówi Marek Sawicki, partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w kancelarii CMS.

Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych to właśnie fundusze private equity będą głównym źródłem kapitału na rynku fuzji i przejęć w Europie w nadchodzących 12 miesiącach, obok zgromadzonych w przedsiębiorstwach rezerw finansowych.

Fuzje i przejęcia w Europie

Jak wynika z danych Mergermarket, w Europie w pierwszych trzech kwartałach br. zamknięto w sumie 4,849 transakcji o wartości 476,3 miliardów euro (odpowiednio 3% i 12% mniej niż w analogicznym okresie 2015 r.), co może wskazywać na łagodne spowolnienie w tej części świata po rekordowych wynikach osiąganych na rynku M&A w roku 2015.

W Europie Środkowo - Wschodniej w tym samym okresie miało miejsce 317 transakcji o wartości ponad 7 miliardów euro, czyli odpowiednio 5% i 61% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Pomimo niepewności związanej z Brexitem, to wciąż Wielka Brytania cechuje się największą aktywnością transakcyjną w pierwszych trzech kwartałach br. z 988 transakcjami o wartości 102,9 miliarda euro (spadek o 52% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego).

Najbardziej aktywne sektory - perspektywa 2016 r. i 2017 r.

W najbliższych miesiącach największej aktywności transakcyjnej w Europie możemy spodziewać się w branży chemicznej (44 %wskazań) oraz technologii, mediów i telekomunikacji czyli TMT (43%). Ponadto, w pierwszej piątce najbardziej aktywnych sektorów w Europie mają szansę znaleźć się także dobra konsumpcyjne (29%), energetyka i górnictwo (27%) oraz farmacja i nauki medyczne (23%).

"W Polsce oczekiwałbym aktywności przede wszystkim w obszarze e-commerce, telekomunikacji oraz w sektorze dóbr szybko zbywalnych czyli FMCG, a także w tych branżach, które są mniej podatne na wahania w polskiej gospodarce i najmniej zależne od zmian w otoczeniu regulacyjnym" - wyjaśnia Dariusz Greszta.

W pierwszych trzech kwartałach br. największą aktywność w Europie zarówno pod względem liczby, jak i wartości fuzji i przejęć obserwowaliśmy w sektorze przemysłowo - chemicznym, co ma związek m.in. z nabyciem przez China National Chemical Corporation biznesu szwajcarskiej spółki Syngenta za 42 mld euro, a także zakup irlandzkiej spółki Tyco International przez Johnson Controls za 15 miliardów euro. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także transakcje w branży usług biznesowych, technologii, mediów i komunikacji (trzecie i czwarte miejsce pod względem wartości M&A), a także sektor usług finansowych oraz nowych technologii, mediów i telekomunikacji.

Główne wyzwania na rynku transakcyjnym w 2017 r.

Zdaniem respondentów do głównych wyzwań mających największy wpływ na rynek transakcyjny w Europie w 2017 r. należeć będą: (1) niestabilność polityczna, (2) aspekty regulacyjne, (3) możliwość pozyskania finansowania, (4) zmienność kursów walut, (5) różnica w oczekiwaniach cenowych po obu stronach transakcji.

Jak wynika z danych Mergermarket, w pierwszych 8 miesiącach transakcje o łącznej wartości 408,5 miliardów euro nie doszły do skutku, w tym m.in. ze względu na zaostrzanie europejskich przepisów. Ankietowani przez CMS uczestnicy rynku wskazywali na szczególną uciążliwość europejskich przepisów w takich obszarach jak: prawo pracy (81% wskazań), prawo antymonopolowe (71%), oraz regulacje finansowe (64%).

Zdaniem 86% badanych pozyskanie finansowania na zakup nowych aktywów będzie trudniejsze, podczas gdy przed decyzją o wyjściu Anglii z Unii Europejskiej wyzwanie to doceniało jedynie 42%. Jedynie 8% rozważa finansowanie obecnie na rynkach kapitałowych, 44% dłużne rynki kapitałowe, zaś 34% liczy na środki bankowe.

Jak wynika z raportu "Into the unknown: European M&A Outlook 2016", głównym motorem transakcji będzie w nadchodzących miesiącach: niepewność na rynku (93%), restrukturyzacja portfela (91%), emisja praw do akcji 65%), refinansowanie (67%) oraz niewykonanie zobowiązań (34%).
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - największej europejskiej sieci firm prawniczych. Zatrudnia 140 prawników w Warszawie, 2400 prawników w 53 biurach w 27 krajach w Europie. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego, to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, transakcje, spory i arbitraż, nieruchomości i budownictwo.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE