ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koszty likwidacji skutków awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie sięgną 180 mld dolarów
28.11.2016r. 10:27

Jak poinformował BiznesAlert.pl, japońskie ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu szacuje koszty likwidacji skutków awarii elektrowni jądrowej Fukushima 1 oraz wypłaty odszkodowań na łączną sumę 20 bln jenów (ok. 180 mld dolarów) - komunikuje gazeta Nikkei, powołując się na raport rządowy i dodając, że wspomniana kwota jest blisko dwukrotnie wyższa od tej zakładanej trzy lata temu.

Łączna suma odszkodowań dla ofiar tragedii - w tym dla przedsiębiorstw, które musiały opuścić skażone tereny oraz dla firm turystycznych - wyniesie 8 bln jenów (72 mld dolarów). Wspomniana kwota zawiera już wypłacone dotychczas środki. Pozostałe pieniądze są przeznaczone na likwidację skutków awarii, w tym na wydobycie oraz utylizację zużytego paliwa jądrowego, odkażanie gleby, rozbiórkę elementów budowlanych bloku, budowę magazynów na odpady jądrowe.

Część kosztów będzie musiała ponieść spółka Tokyo Electric Power (operator elektrowni jądrowej Fukushima 1). W tym celu może być udzielony nieoprocentowany kredyt w wysokości 9 bln jenów (81 mld dolarów).
Kolejnym etapem prac będzie usunięcie wypalonego paliwa jądrowego z pierwszych trzech reaktorów, który ucierpiały bardziej niż czwarty blok, na którym proces ten zakończono pod koniec 2014 roku. Po wykonaniu wspomnianych działań będzie można rozpocząć przygotowania do najbardziej niebezpiecznej operacji, a mianowicie usunięcia paliwa z wewnętrznych części reaktora. Według szacunków do tego etapu pracy specjaliści z firmy TEPCO będą mogli przystąpić nie wcześniej niż w 2025 roku. Przy czym pełna likwidacja elektrowni Fukushima 1 ma nastąpić po 2040 roku.

W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii doszło do uszkodzenia elektrowni atomowej Fukushima 1 w prefekturze Fukushima. Wówczas w pierwszym bloku elektrowni doszło do wybuchu wodoru, będącego ubocznym efektem termochemicznej produkcji - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Absolwent 28.11.2016r. 13:22
Ku przestrodze wszystkich, którzy bagatelizowali awarią i nie chcieli jej nazwać katastrofą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 28.11.2016r. 14:19
Ciągle pisaliśmy, że - w zasadzie- nie są znane koszty likwidacji elektrowni jądrowych. Prof. Strupczewski twierdził,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Janusz Gorzów 29.11.2016r. 18:00
To gwóźdź do trumny EA.
Niech spoczywa w pokoju...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE