ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piotrowski: więcej mocy z OZE niż zakładaliśmy
30.11.2016r. 19:50

Na koniec trzeciego kwartału br. w instalacjach OZE zainstalowanych było 8374 MW mocy a zakładaliśmy, że w całym 2016 r. będzie to 6900 MW- poinformował w środę wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Dodał, że w trzecim kwartale br. w odnawialnych źródłach przybyło 170 MW. "Doniesienia o śmierci tego sektora były zdecydowanie przedwczesne" - mówił Piotrowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Jego zdaniem z punktu widzenia Krajowego Planu Działania, który wyznacza dojście do uzyskania do 2020 r. 15-proc. udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, "jesteśmy w roku 2019".

Piotrowski poioformował, że obecnie jest w Polsce 11 200 instalacji prosumenckich (wg. założeń w całym 2016 r. miało ich być 11 tys.) a wprowadzone czerwcową nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii nowe zasady wsparcia dla prosumentów, były "dobrym ruchem" , "trafiają w najszersze potrzeby" i są atrakcyjne dla odbiorców".

W znowelizowanej w czerwcu br. ustawie o OZE rozszerzono katalog prosumentów - czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z odnawialnych źródeł - obecnie oprócz osób fizycznych mogą być nimi szkoły, parafie, samorządy, czy firmy.

Zmieniono też system wsparcia dla właścicieli najmniejszych instalacji OZE; zamiast taryf gwarantowanych - co zapisane było we wcześniejszej noweli ustawy o OZE z lutego 2015 r. - otrzymają oni tzw. opusty, czyli rozliczenie różnicy między ilością energii, którą wyprodukują (np. w panelu fotowoltaicznym), a tą którą pobierają (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu). Właściciele najmniejszych mikroinstalacji (do 10 kW) mogą liczyć na opust w stosunku 1 do 0,8.
Wiceminister powiedział, że w 2017 r. w Polsce powinno działać 20 tys. instalacji prosumenckich , w 2018 już 40 tys. w 2020 r. - 80 tys.

Piotrowski odniósł się do opublikowanego w środę przez Komisję Europejską tzw. Pakietu Zimowego, czyli projektów nowych regulacji dotyczących europejskiej energetyki. Według tych propozycji, największe zmiany mają odczuć konsumenci i to ich potrzeby mają być najważniejsze na nowym rynku energii.

Wiceminister zapowiedział, że propozycje te na pewno będą dyskutowane, bo znalazły się tam zapisy, które - jak podkreślił - "naszym zdaniem są kontrowersyjne".

"Uściślono tam pewne dane, które w naszym odczuciu opierają się o zadęcie i chciejstwo" - mowił. Piotrowski zaznaczył, że na razie "nie będzie tego precyzować", jednak nie wykluczył "ostrej dyskusji" wokół propozycji Komisji.

"KE pozwoliła sobie na wprowadzenie zapisów i propozycji (...), które na pewno nie były dyskutowane z nami jeśli chodzi o szczegóły, a ktore istotnie zmieniają wydźwięk całości" - mówił.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: sss 01.12.2016r. 10:07
Czy to coś oznacza ? Nic.

Jak nie wieje i nie świeci słońce to nawet 200000 MWe z OZE nie produkuje ani grama prądu!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sierra2ssn 01.12.2016r. 11:37
właśnie to uwielbiam kolego, ta niewiedza która tak często jest wyrażana na tym forum "jako dogmat" a rzeczywistość jest jednak diametralnie inna.
wiatr i pv-ka uzupełniają się znakomicie, i nigdy nie ma miejsca całkowita flauta na obszarze połowy naszego kraju, a zaćmienie słońca mieliśmy /i niemcy też mieli/ i system energetyczny nie był zagrożony...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: @S2SS 01.12.2016r. 17:45
Wyż syberyjski w styczniu: wiatr 0, temperatura -20C, noc 16 godzin, czas trwania 10 dób.Co do flauty i wiatru dla wiatraków: moc wiatraka zależy w 3 potędze od prędkości wiatru. Tłumacząc wprost spadek prędkości wiatru o połowę zmniejsza moc 2*2*2=8 razy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eko 01.12.2016r. 12:24
Weź już przestań.Są już kraje które mają w planach całkowite przejście na oze a Ty dalej wungiel i wungiel
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Absolwent 02.12.2016r. 08:16
Popieram. Aby pokryć produkcję elektrowni kondensacyjnej przez PV o czasie wykorzystania mocy zainstalowanej 1000 h/rok potrzebujemy 6 razy większej mocy zainstalowanej i magazynów na 5 razy moc.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE