ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator jako pierwsza skorzysta z partnerstwa innowacyjnego
15.12.2016r. 05:49

Jak poinformowała "Gazeta Prawna", Enea Operator jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w całej UE skorzysta z nowego trybu udzielania zamówień - partnerstwa innowacyjnego. Celem jest zaprojektowanie liczniki energii odpowiadającego potrzebom spółki.

- Przepisy o zamówieniach publicznych pozwalają wreszcie na to, by nie tylko kupować to, co już istnieje na rynku, ale także, by wspierać nowe, jeszcze nieistniejące rozwiązania. Partnerstwo innowacyjne umożliwia szeroko rozumianej administracji publicznej partycypowanie w badaniach prowadzących do powstania prototypowych rozwiązań - powiedział cytowany przez "Gazetę Prawną" Tomasz Zalewski, radca prawny kierujący zespołem zamówień publicznych w kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Enea Operator chce ona kupić co najmniej 27 tys. liczników inteligentnych. Po analizie rynku spółka stwierdziła, że nie ma na nim urządzenia, które spełniałoby wszystkie jej oczekiwania. Dotyczy to m.in. wymagań dotyczących bezpieczeństwa danych czy wskaźników jakości energii. W tej sytuacji spółka zadecydowała, że sama pomoże opracować nowe liczniki zaprojektowane dokładnie pod jej potrzeby - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- W sytuacji, gdy nie ma urządzenia na rynku, wykonawcy muszą ponieść realne koszty związane z wytworzeniem produktu, nie mając pewności, czy uda im się uzyskać zamówienie. Dlatego Enea Operator zamierza partycypować częściowo w pracach badawczo-rozwojowych, co może mieć pozytywny wpływ na ostateczną cenę produktu - powiedziała cytowana przez gazetę Danuta Tabaka, rzecznik prasowy spółki.
"Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że specyfika partnerstwa innowacyjnego polega na tym, że zamawiający angażuje się finansowo w badania, nie mając pewności, czy zakończą się one powodzeniem. Po przygotowaniu prototypu może się bowiem okazać, że nie spełnia on oczekiwań. Zamawiający nie kupi wtedy produktu, ale poniesie koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi.

Według Danuty Tabaki zasadniczymi zaletami partnerstwa innowacyjnego są ograniczenie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia poprzez zaangażowanie zamawiającego w proces związany z badaniami i rozwojem produktu oraz możliwość uczestnictwa w realizacji zamówienia większej liczby wykonawców. - Nowy tryb daje nam też większy wpływ na realizację umowy. Korzystając z uprawnień ustawowych, planujemy kontrolować stan zaawansowania produktu i eliminować tych wykonawców, którzy nie radzą sobie z zadaniem - powiedziała gazecie Danuta Tabaka.
Gazeta Prawna

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Yoda 15.12.2016r. 08:41
aż 27tyś liczników inteligentnych mają zamiar kupić
no zaszaleli koledzy z Poznania zaszaleli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PB 16.12.2016r. 09:14
Nieistniejące. Co jest tak innowacyjne w tym "futurystycznym" liczniku energii elektrycznej?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE