ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ODCINKI

Poprawki ENVI do projektu KE odnośnie reform ETS po 2020 roku
19.12.2016r. 09:31

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła poniższe poprawki do projektu Komisji Europejskiej odnośnie reform po 2020 roku:

- Poziom liniowego współczynnika redukcji powinien zostać podniesiony do 2,4% (obecnie 1.74%) od 2021 roku. Może być jednak problematycznym przekonanie Rady do tego pomysłu, ponieważ kraje członkowskie uzgodniły poziom 2.2 proc. w październiku 2014 r.

- Ilość uprawnień, jaka zostanie przeniesiona do rezerwy powinna wynosić 24% całkowitej liczby uprawnień będących w obiegu przez pierwsze 4 lata działania MSR, zamiast proponowanych 12 proc..

- 800 milionów uprawnień zostanie anulowanych z rezerwy 1 stycznia 2021 roku.

- Udział w aukcji może zostać zmniejszony maksymalnie o 5 proc. w celu uniknięcia użycia korekcyjnego współczynnika międzysektorowego. W przypadku braku korekty, lub gdy korekta jest wymagana, ale wynosi ona mniej niż 5 proc., pozostała ilość uprawnień powinna zostać anulowana. Taka anulacja nie powinna jednak przekroczyć 200 milionów uprawnień.

- 100 proc. zysków osiągniętych przez sprzedaż uprawnień na aukcjach powinno być wykorzystane na cele wymienione w dyrektywie.

- W okresie od 2021 do 2025 roku, benchmark będzie określany na podstawie danych z lat 2016-2017. Podobnie, w okresie 2026-2030 benchmark będzie określany za pomocą danych z lat 2021-2022.

- Binarny system Komisji (100 proc. lub 30 proc.) dotyczących sektorów narażonych na ucieczkę pozostanie w takiej samej formie.

Istnieje również przepis dotyczący ustanowienia środka do pomiarów granicy CO2 dla importerów niektórych towarów (głównie cementu i klinkieru, który zostanie opracowany później).

- 400 mln uprawnień z całkowitej liczby przydziału przewidzianego w fazie 4, powinna zostać przeznaczona dla nowych instalacji a także w przypadku znaczącego wzrostu produkcji (oryginalna propozycja Komisji mówiła o wypełnieniu NER uprawnieniami pozostałymi z fazy 3).

- Łączny przydział uprawnień dla lotnictwa w roku 2021 powinien być o 10% niższy niż przeciętny przydział w latach 2014-2016, coroczna ilość powinna uwzględniać współczynnik liniowy tak samo jak działa to w systemie ETS. Dla działań lotniczych do i z lotnisk znajdujących się w krajach poza EOG, ilość uprawnień z 2021 roku może zostać skorygowana z uwzględnieniem uzgodnionego globalnego mechanizmu rynkowego przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Od 1 stycznia 2021 roku, 50% przydziałów dla sektora lotnictwa powinno być wystawiane na aukcjach.

- Począwszy od 2021 roku, z powodu braku porównywalnego systemu operacyjnego w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wyemitowane CO2 w portach Unii oraz podczas rejsów do i z portów unijnych powinny zostać rozliczone poprzez system stworzony w tej poprawce i system powinien zacząć działać od roku 2023.

Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska zostanie poddane głosowaniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w 2017 roku, data jeszcze nie została dokładnie wyznaczona. (Istnieją sesje plenarne w styczniu i lutym). W sesji plenarnej grupa 40 posłów lub jedna grupa polityczna mogą zaproponować poprawki do sprawozdania. Ponieważ poprawki komisji środowiska różnią się od tych z komisji przemysłu, może zdarzyć się, że powstaną również nowe poprawki w czasie sesji parlamentarnej. Dlatego opinia wydana przez ENVI może dalej podlegać zmianom.

Po tym jak Parlament i Rada sformalizuje swoje stanowiska, rozpocznie się dialog trójstronny pomiędzy Komisją, Parlamentem i Radą, w celu ustanowienia wspólnego stanowiska. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień dialog powinien rozpocząć się w pierwszej połowie 2017 i prawdopodobnie również będzie kontynuowany w drugiej połowie roku.

Ponieważ przyjęte poprawki są zgodne z tym, co oczekiwano po wtorkowej ich publikacji, wynik czwartkowego głosowania nie odbił się znacząco na rynku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE