ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Akcjonariusze przyjęli nowe zasady wynagradzania członków zarządu i rady JSW
12.01.2017r. 10:58

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przyjęli w czwartek nowe zasady wynagradzania członków zarządu i rady nadzorczej spółki, dostosowując je do zapisów ustawy z czerwca ub. roku. O zmianę wnioskował minister energii, reprezentujący głównego akcjonariusza - Skarb Państwa.

"Określenie nowych zasad wynagradzania w uchwale walnego zgromadzenia zapewni jawność i przejrzystość w zakresie poziomu i zasad wynagrodzenia członków organów zarządzających" - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski we wniosku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki w tej sprawie.

W czwartkowym głosowaniu akcjonariusze zaakceptowali zaproponowane przez Skarb Państwa zasady wynagradzania członków zarządu oraz rady nadzorczej wymaganą większością głosów.

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami określiła nowe zasady wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowych i komunalnych osób prawnych.

Zgodnie z przyjętymi w czwartek zasadami, na całkowite wynagrodzenie członka zarządu JSW złoży się część stała, stanowiąca podstawowe miesięczne wynagrodzenie, oraz część zmienna, będąca wynagrodzeniem uzupełniającym za rok obrotowy spółki.

O wysokości stałego wynagrodzenia członków zarządu będzie decydować rada nadzorcza spółki, która jednak będzie ograniczona w tym zakresie wyznaczonymi widełkami kwotowymi: miesięczna pensja prezesa JSW powinna kształtować się między 7 a 15-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez GUS, a pensja członka zarządu między 7 a 12-krotnością przeciętnej płacy.

Natomiast wynagrodzenie zmienne, którego wysokość nie może przekroczyć wielkości wynagrodzenia stałego, zależy od poziomu realizacji postawionych przez menedżerami celów zarządczych. Wśród nich jest m.in. realizacja EBITDA grupy kapitałowej JSW zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym na dany rok, realizacja projektów inwestycyjnych wynikających z programu restrukturyzacji spółki, realizacja poziomu i struktury produkcji węgla zgodnie z planem oraz zwiększenie wydajności na jednego zatrudnionego w spółce.
Inne parametry, które będą brane pod uwagę przy decydowaniu o wysokości zmiennego wynagrodzenia członków zarządu JSW, to wykonanie wskaźnika mining cash cost na poziomie niższym od określonego w planie, a także wykonanie do połowy tego roku dodatkowych celów, postawionych przed zarządem przez Skarb Państwa. To m.in. wdrożenie zasad wynagradzania członków organów zarządzających i nadzorczych zgodnych z przepisami ustawy we wszystkich spółkach grupy kapitałowej oraz ukształtowanie składów rad nadzorczych w spółkach grupy tak, by wszyscy ich członkowie posiadali stosowne uprawnienia do zasiadania w radach.

Wynagrodzenie zmienne przysługuje członkom zarządu JSW dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego spółki za ubiegły rok obrotowy oraz udzieleniu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków przez walne zgromadzenie. Wcześniej nieuzyskanie absolutorium nie miało wpływu na wynagrodzenia menedżerów.

Zgodnie z czwartkową uchwałą akcjonariuszy, wypłata części wynagrodzenia zmiennego może być odroczona w czasie nawet na trzy lata, zależnie od spełnienia w określonym terminie warunków zgodnie z wyznaczonymi celami zarządczymi - wówczas odroczona część wynagrodzenia zmiennego może być wypłacana w całości albo w części na koniec okresu rozliczeniowego.

Odchodzącemu ze stanowiska członkowi zarządu może być przyznana odprawa, jednak nie wyższa niż 3-krotność stałej części wynagrodzenia, jeżeli przepracował wcześniej pełny rok. Według nowych zasad, członek zarządu JSW nie może pobierać wynagrodzenia z tytułu zasiadania w organach spółek z grupy kapitałowej.

Akcjonariusze ustalili też w czwartek wysokość wynagrodzeń członków rady nadzorczej JSW. Ich miesięczna pensja będzie równa przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanemu przez GUS, natomiast przewodniczący rady będzie zarabiał 1,2 przeciętnej płacy. Wynagrodzenie nie przysługuje, jeżeli członek rady nie wziął udziału w jej posiedzeniu i nie usprawiedliwił nieobecności.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE