ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wypowiedź Dyrektora Elektrowni Łaziska PKE SA Klemensa Ścierskiego
16.07.2004r. 07:54

Pierwsze spostrzeżenie jakie nasuwa się przy próbie oceny stanu polskiej energetyki to fakt, że polska energetyka już na starcie znalazła się na słabszej pozycji w stosunku do koncernów zachodnioeuropejskich. Stan ten wynika przede wszystkim z faktu znacznego rozdrobnienia sektora - tak w zakresie wytwarzania jak i dystrybucji.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 40 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: UREMAN 16.07.2004r. 14:15
Szanowni koledzy komentujący tę wypowiedź p. Ścierskiego powinni jednak nieco uważniej ją przeczytać i próbować zrozumieć. Zgadzam się, że wiedza o energetyce tak krajowej jak zagranicznej w tym innych krajów EU,USA i in. nie jest łatwo przyswajalna,a jej ocena wymaga sporych studiów, profesjonalizmu i obiektywnego,zdrowego rozsądku.Szczególnie niebezpieczne są różnego rodzaju porównania, w tym np. porównania sprawności wytwarzania en. el. w "elektrowniach cieplnych", albo tworzenie utopijnej alternatywy przeciwstawiającej generację rozproszoną jako lepszy wybór niż duże elektrownie tzw. "systemowe". Otóż tak nie można! Problemem generalnym w EU jest to, że jest energetycznie uzależniona od dostaw nośników energii pierwotnej z innych krajów. Zmartwieniem komisarzy z DG TREN jest jak sobie ztym poradzić. Niewiele krajów może oprzeć wytwarzanie en.el. na krajowych zasobach energetycznych tak jak Polska. Problem w tym, że Polska dysponuje b. trudnym surowcem energetycznym jakim jest węgiel (zarówno kamienny jak i brunatny). Kolega który posługiwał się porównaniem sprawności el. cieplnych w Polsce i zagranicą mógłby zauważyć, że el. cieplne to także el. opalane gazem, najczęściej z turbinami gazowymi albo olejem. Sprawność elektrowni dysponujących tą technologią w Polsce jest identyczna jak w dowolnym innym miejscu świata i przekracza wyraźnie 50%. Wydaje się jednak, że opieranie bilansu energetycznego na węglu i czystych technologiach jego wykorzystania jest jakby dla kraju bezpieczniejsze niż importowana ropa czy gaz albo nawet uran.Generacja rozproszona ,w tym np. źródła en. odnawialnej, jest b. korzystnym uzupełnieniem bilansu, ale z oczywistych względów nie zastąpi dużych źródeł en. el.Pan Ścierski ma sporo racji w swej wypowiedzi- tylko nie wiadomo kto poczuje się adresatem tych uwag. Jak znam życie, to zapewne nikt.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE