ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Wrocław zabiega o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019
21.01.2017r. 10:23

"Człowiek" i "woda" to hasła towarzyszące staraniom Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wrocław rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami o tytuł, który przyznawany jest za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie standardów ekologicznych.

W sobotę wrocławska delegacja, składająca się z przedstawicieli magistratu oraz wrocławskich organizacji pozarządowych, bierze udział w niemieckim Essen w ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 (ZSE). Essen otrzymało ten tytuł m.in. za konsekwencje w przywracaniu miastu "zielonego oblicza" po degradacji przemysłowej.

Wcześniej wrocławianie brali udział w konferencji branżowej, podczas której prezentowali aplikację złożoną do konkursu ZSE. Wrocław o tytuł ZSE 2019 rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami, w tym m.in. z Bolonią, Lizboną, Florencją, Oslo, Tallinem oraz Sewillą. W kwietniu Komisja Europejska ogłosi trójkę finalistów, zwycięzcę zaś w czerwcu.

Magdalena Okulowska, zastępca dyrektora departamentu Prezydenta Wrocławia, w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że z tytułem ZSE wiąże się przede wszystkim idea zrównoważonego rozwoju miasta. "Chodzi o to, by obok czystego powietrza, rozwoju terenów rekreacyjnych, równolegle rozwijać nowe technologie i przemysły, ale w taki sposób, by priorytetem zawsze była jakość życia mieszkańców miasta" - powiedziała Okulowska.

Dodała, że aplikacja, którą złożył Wrocław starając się o tytuł ZSE to w gruncie rzeczy przeprowadzona na szeroką skalę inwentaryzacja w dwunastu kluczowych dla Komisji Europejskiej obszarach. To m.in. transport publiczny, jakość powietrza czy zarządzanie energią. "Staraliśmy się pokazać jak wiele we Wrocławiu w tych obszarach zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lat" - dodała Okulowska.

W aplikacji, która została napisana przez urzędników wrocławskiego magistratu oraz przedstawicieli działających w stolicy Dolnego Śląska organizacji pozarządowych, podkreślono m.in. że Wrocław jest miastem w 95 procentach skanalizowanym. Wskazano na rozwój komunikacji miejskiej, która odnotowała w ostatnich latach 50-procentowy wzrost liczby pasażerów oraz na dynamiczny rozwój ruch rowerowego w mieście.

"Wrocław być może nie wyróżnia się najwyższymi wskaźnikami we wszystkich dziedzinach, ale na pewno wyróżnia się dynamiką przemiany zachodzących w ostatnich latach" - powiedziała Okulowska.

We wrocławskiej aplikacji przewijają się dwa hasła: "woda" oraz "ludzie". Jak tłumaczą urzędnicy "woda" to nawiązanie do najnowszej historii miast, w tym wielkiej powodzi z 1997 r. To również wskazanie na potrzebę życia w symbiozie z rzeką przepływającą przez miasto. "W aplikacji wskazaliśmy na wybudowane we Wrocławiu Hydropolis, które jest unikatowym muzeum wody, centrum edukacji o wodzie oraz przykładem rewitalizacji obiektów poprzemysłowych" - powiedziała Okulowska.

Drugie z haseł - "ludzie" - ma zwrócić uwagę na zaangażowanie społeczne mieszkańców miasta w działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miejsca, w którym żyją. Urzędnicy wskazują m.in. na budżet obywatelski, w którym 30 proc. inwestycji proponowanych przez mieszkańców to "zielone inwestycje".

"Prowadzimy i będziemy prowadzić działania edukacyjno-informacyjne, których jednym z celów jest uświadomienie mieszkańcom, że oni również odpowiadają za otoczenie, w którym żyją i że podejmując pewne działania mogą poprawić jakość życia w mieście" - powiedziała dyrektor wydziału komunikacji społecznej wrocławskiego magistratu Barbara Zielińska - Mordarska.

Urzędnicy podkreślają, że starania o ZSE to "obietnica" złożona wrocławianom, że polityka miasta będzie prowadzona w kierunku poprawy jakości życia w mieście. "Bez względu na to czy ten tytuł dostaniemy, działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju, którego efektem będzie podniesienie jakości życia we Wrocławiu, będą podejmowane" - zapewniła Okulowska.

Zielona Stolica Europy to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przez miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Tytuł nadawany jest miastom, które prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.

Ocenie podlegają prowadzone przez miasto działania w 12 obszarach. To:klimat, transport publiczny, zieleń w mieście, przyroda i bioróżnorodność, powietrze, hałas, odpady, gospodarka wodna, gospodarowanie ściekami, ekoinnowacje, gospodarka energetyczna i zarządzanie środowiskiem.

Tytuł ZSE ustanowiono w 2008, a jako pierwszy - w 2010 r. - sprawował go Sztokholm. Później Zielonymi Stolicami Europy były m.in.: hiszpańska Vitoria, francuskie Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana.

W sobotę tytuł na rok 2017 oficjalnie objęło niemieckie Essen. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które stara się o ten tytuł. Stolica złożyła aplikację na rok 2018, wygrało jednak holenderskie miasto Nijmegen.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE