ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Dutkiewicz o Wrocławiu: tytuł Zielonej Stolicy Europy pokazuje kierunek rozwoju miasta
21.01.2017r. 21:17

Tytuł Zielonej Stolicy , o który stara się Wrocław, pokazuje kierunek rozwoju miasta na lata - podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Delegacja wrocławskich urzędników uczestniczyła w sobotę w Essen w ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy (ZSE) 2017.

Wrocław rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami o tytuł ZSE w 2019 r. Tytuł przyznawany jest przez Komisję Europejską za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie standardów ekologicznych.

W sobotę wrocławska delegacja, składająca się z przedstawicieli magistratu oraz wrocławskich organizacji pozarządowych, wzięła udział w niemieckim Essen w ceremonii otwarcia ZSE 2017. Essen otrzymało ten tytuł m.in. za konsekwencje w przywracaniu miastu "zielonego oblicza" po degradacji przemysłowej.

"Essen było w 2010 r. Europejską Stolica Kultury (Wrocław sprawował ten tytuł w zeszły roku), a potem po trzeciej próbie zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy, Wrocław zatem trochę podąża śladem tego miasta" - powiedział dziennikarzom Rafał Dutkiewicz.

Jak podkreślił, współcześnie możliwy jest "mariaż kultury z naturą". "To o tym marzymy i to staraliśmy się opisać w naszej aplikacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy" - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że tytuł ZSE pokazuje kierunek rozwoju miasta na lata. "Ważne by w mieście dokonała się mentalna i rzeczywista zmiana. Ważna jest walka ze smogiem, ważny jest zrównoważony rozwój" - mówił Dutkiewicz. Zapowiedział, że w marcu zostanie powołany nowy departament w strukturach Urzędu Miasta Wrocławia odpowiedzialny za zadania związane z dążeniem do zrównoważonego rozwoju miasta.

Zielona Stolica Europy to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przez miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Tytuł nadawany jest miastom, które prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.

Ocenie podlegają prowadzone przez miasto działania w 12 obszarach. To: klimat, transport publiczny, zieleń w mieście, przyroda i bioróżnorodność, powietrze, hałas, odpady, gospodarka wodna, gospodarowanie ściekami, ekoinnowacje, gospodarka energetyczna i zarządzanie środowiskiem.

Tytuł ZSE ustanowiono w 2008, a jako pierwszy - w 2010 r. - sprawował go Sztokholm. Później Zielonymi Stolicami Europy były m.in.: hiszpańska Vitoria, francuskie Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana.

W sobotę tytuł na rok 2017 oficjalnie objęło niemieckie Essen. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które stara się o ten tytuł. Stolica złożyła aplikację na rok 2018, wygrało jednak holenderskie miasto Nijmegen.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Przyjaciel 23.01.2017r. 09:55
A co ze smogiem..?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jestjakjest 23.01.2017r. 13:41
Dużo gadania a mało działania.Totalna blokada konkretnych inicjatyw. Komisja rajców ds transportu drzemie i od czasu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE