ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Hub gazowy- projekt strategiczny SOR. Nadzieje i wyzwania
23.01.2017r. 16:33

W dniach 20 - 21 stycznia 2017 roku w Zakopanem odbyło się organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa Sympozjum pt.: "Hub gazowy- projekt strategiczny SOR. Nadzieje i wyzwania." W Sympozjum udział wzięli goście honorowi - Witold Słowik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Józef Pilch - Wojewoda Małopolski oraz Piotr Sprzączak z Ministerstwa Energii.

Goście honorowi w swoich wypowiedziach podkreślili znaczenie tworzenia hubu gazowego, jako znaczacego projektu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. Podkreślono ścisłe zdefiniowanie hubu w obszarze energii oraz jego szczególne znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenia poziomu inwestycji oraz zmniejszenia emisji CO2. Hub to platforma obrotu hurtowego, która kreuje nowe rozwiązania, daje możliwość bilansowania gazu i wymusza transparentność rynku.

W SOR zdefiniowano obszar energii jako realizację niezbędnych działań w zakresie dywersyfikacji dostaw energii i sprostanie wymogom klimatycznym unii europejskiej oraz korzystaniu z różnych źródeł energii - gaz jako paliwo niskoemisyjne odgrywa tutaj szczególną rolę. SOR kładzie też nacisk na zieloną energię, czyli źródła odnawialne. W ramach dokumentu Europa 2020 Polska jest zobligowana do zmniejszenia emisji CO2 stąd w ramach realizacji programu SOR niezbędna jest realizacja szeregu poważnych inwestycji dla stworzenia hubu gazowego jako centrum dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu.

Otwierając Sympozjum Prezes IGG - p. Cezary Mróz zwrócił uwagę na ważność naszego położenia geograficznego w tym dostęp do morza, co umożliwia odbiór paliwa LNG, którego znaczenie na świecie rośnie. Dostawy gazu skroplonego oraz projekt budowy gazociągu z szelfu norweskiego w pewnej perspektywie czasowej dają szansę na utworzenie hubu gazowego w Polsce. Nasze możliwości wynikają z infrastruktury krajowej, planowanych kolejnych połączeń z sąsiednimi państwami oraz posiadanie Towarowej Giełdy Energii jako konkurencyjnej przewagi w odniesieniu do państw Europy Wschodniej i Środkowej.

Zaproszeni prelegenci przedstawili niezbędne warunki regulacyjne dla powstania hubu w Polsce na tle doświadczeń światowego funkcjonowania hubów, jego rolę w globalnym rynku gazu oraz konieczne działania w zakresie rozbudowy infrastruktury magazynowania, dystrybucji i przesyłu gazu. Podkreślono rosnącą rolę gazu w transporcie morskim oraz jego wykorzystanie jako paliwa do statków.

W panelach dyskusyjnych przedstawiciele: Ministerstwa Energii, Dystrybucji, Magazynowania i Obrotu Gazem oraz Goście zagraniczni z Ukrainy podkreślili konieczność skoordynowania działań w poszczególnych obszarach w tym m.in. z URE i TGE oraz poszczególnych realizatorów inwestycyjnych tym bardziej, że ze względu na uwarunkowania geopolityczne i relacje z Ukrainą, gdzie Polska już dzisiaj jest znaczącym dostawcą stwarzają perspektywy dla realizacji tego strategicznego projektu.

Przedstawiciele: Ministerstwa Energii, Instytutów i Uczelni Technicznych podkreślili potrzebę rozwoju nowych kierunków dostaw, rozbudowy interkonektorów z krajami ościennymi i zwiększania przepustowości krajowej sieci przesyłowej jako fundamentu projektu. PGNiG SA podkreśliło konieczność stworzenia kilku kierunków dostaw gazu jako zwiększenia bezpieczeństwa, eliminacji ryzyk w dostawach gazu oraz rynkowych cen.
W podsumowaniu dyskusji Minister podkreślił, że wola rządu dla realizacji projektu została wyrażona w projekcie SOR i wyraził potrzebę działań organizacyjnych dla realizacji inwestycji przez branżę, zachęcając do korzystania z różnych źródeł finansowania m.in. Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych .

Organizator sympozjum - Prezes IGG podkreślił że z wypowiedzi Ministra jasno wynikam, iż jest zabezpieczenie roli hubu od strony politycznej, a jako branża mamy do wykonania zwiększenie sieci przesyłowych, rozwój dystrybucji i nowych kierunków dostaw. W ocenie uczestników sympozjum koordynację tego znaczącego dla kraju przedsięwzięcia wskazane byłoby aby objął Minister Rozwoju i Finansów przy udziale Ministerstwa Energii i współdziałaniu Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej.
Izba Gospodarcza Gazownictwa

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: daleki mazowszanin 23.01.2017r. 17:30
A o czym marzyli zebrani: o hubie wirtualnym czy fizycznym jak np.Baumgarten w Austrii który obraca prawie 90 mld m3... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE