ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Ankieta IEO dot. systemu aukcyjnego OZE i rozwiązań prawnych proponowanych przez ME
27.01.2017r. 15:09

Przeprowadzenie pierwszej aukcji OZE 30 grudnia 2016 r. pozwoliło na zebranie doświadczeń zarówno jej uczestnikom, jak i inwestorom potencjalnie zainteresowanym rozwojem projektów oraz innym podmiotom działającym na rynku OZE w tym m.in. producentom i instalatorom urządzeń.

Ministerstwo Energii po przeprowadzeniu aukcji pilotażowej zapowiedziało przeprowadzenie kolejnej aukcji w pierwszym kwartale 2017, a następnie najprawdopodobniej dokonanie planowanej nowelizacji ustawy OZE. Wymaga to dwu rozporządzeń: "wolumenowego", które wyda Rada Ministrów (jest mowa o kilkuset megawatach w ramach tzw. "dogrywki" do aukcji pilotażowej, ale nie ma pewności, czy nie będzie to wielokrotnie więcej, czyli tyle ile pierwotnie planowana na cały 2017r.) oraz nowego rozporządzenia o cenach referencyjnych, które mają obowiązywać w 2017r. W związku z ogłoszonym obecnie przez Ministerstwo projektem Rozporządzenia w sprawie cen referencyjnych na 2017 rok pojawia się możliwość przekazania uwag zmierzających do niezależnej oceny i poprawy mechanizmu stanowienia cen referencyjnych i funkcjonowania systemu aukcyjnego. Oficjalne konsultacje trwają 7 dni, tj. do 1 lutego.

Wstępna ocena projektu rozporządzenia wskazuje dość dużą dowolność, nawet w stosunku do rozporządzenia z 2016 r., w przyjmowaniu parametrów do obliczeń ceny referencyjnej. Chodzi np. o wielokrotne zawyżanie nakładów na technologie współspalania, czy o brak uwzględnienia niektórych kosztów i korzyści w określaniu cen referencyjnych, w tym nie uwzględnienie faktu, że duże instalacje spalania wielopaliwowego biomasy odnoszą znaczące korzyści (kilkaset tysięcy złotych na MW mocy zainstalowanej rocznie) ze zmniejszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Instytut Energetyki Odnawialnej dbając o przejrzystość systemu w dobrze pojętym interesie całej branży OZE prowadzi monitoring i z wyprzedzeniem reaguje na zapowiadane zmiany prawne. Dlatego zwracamy się do Państwa jako przedstawicieli rynku OZE i wszystkich zainteresowanych z prośbą o wzięcie udziału w tym badaniu. Udzielone przez Państwa odpowiedzi zostaną opracowane i w formie zbiorczych zestawień udostępnione opinii publicznej oraz Ministerstwu Energii. Syntetyczne wyniki mogą posłużyć do sformułowania postulatów na rzecz dalszych możliwych kierunków udoskonalenia obecnych rozwiązań prawnych.

Ankieta składa się z kilku pytań i jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5 min. Można ją wypełnić do 30 stycznia br. Na podane adresy e-mail przesłane zostanie podsumowanie ankiety.
IEO
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE