ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: projekt atomowy w Polsce nie może szkodzić węglowi
30.01.2017r. 13:50

Mamy już na stole projekt aktualizacji programu polskiej elektrowni jądrowej. Decyzja o elektrowni jądrowej powinna być wsparciem dla całego systemu energetycznego. Musi być ona jednak dojrzała. Jest to także zmierzenie się z kwestią emisyjności i wyzwaniami polityki klimatycznej UE - powiedział Wiceminister Energii, Grzegorz Tobiszowski.

Wziął on udział w jednym z paneli w czasie konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę - polski przemysł dla elektrowni jądrowej".

- Mamy coraz większy problem z podjęciem rozstrzygnięć decyzyjnych. Są pomysły lepsze, które bywają jednak wrogiem gorszego. Mamy pewne doświadczenie polskich firm oczywiście na pewnym poziomie intelektualnym, poziomie podjęcia się tego przedsięwzięcia, ale jest to kwestia zbudowania tego w Polsce i tego, na co możemy liczyć. Technologię musimy ściągnąć z zewnątrz. Ministerstwo w departamencie energetyki będzie moderowało warunki na jakich ma być przeprowadzony przetarg tak, aby podwykonawcami były polskie firmy. W ciągu kilku miesięcy będą podejmowane konkretne decyzje - zaznaczył wiceminister energii.

Minister podkreślił, że decyzja kierunkowa powinna być podjęta w tym roku. - Mamy analizy, które mówią o wzroście zapotrzebowania na energię do 2030 r. o 36 proc. Rozpoczęta w zeszłym roku inwentaryzacja będzie miała szczególne znaczenie dla decyzji. Nie chcemy, aby budowa elektrowni jądrowej zachwiała modernizacją sektora węglowego - zaznaczył Tobiszowski.
Jak podkreślił, resort energii chce wiedzieć jakie są w Polsce firmy z sektora jądrowego i jakimi dysponują potencjałem. - Chcemy, aby polskie firmy miały istotny wpływ na realizację projektu. Jesteśmy świadomi, że technologia będzie oparta na zachodnim modelu - mówił wiceminister.

Jak powiedział Tobiszowski decyzja o budowie elektrowni jądrowej powinna być podjęta w obliczu decyzji o rynku mocy, restrukturyzacji sektora górniczego oraz ustalenia kształtu miksu energetycznego. - Mamy już na stole projekt aktualizacji polskiego elektrowni jądrowej. Decyzja o elektrowni będzie wsparciem dla całego systemu energetycznego. Musi być ona jednak dojrzała. Jest to także szansa na zmierzenie się z wyzwaniami polityki klimatycznej UE - podkreślił Tobiszowski.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: sierra2ssn 30.01.2017r. 15:34
gdzie jest pan profesor lobbujący od lat za e.j.? wydano 200mln pln głównie na pana grada a do dzisiaj wiemy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 30.01.2017r. 16:50
Najpierw strategia dla sektora paliw i energii, później jej realizacja.Elektrownia jądrowa będzie pracowała w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE