ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wyposażenie budynków w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych - plany Komisji Europejskiej
06.02.2017r. 10:18

dr Sergiusz Urban, doradca, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k.
Jeszcze niedawno w dyskusjach dotyczących elektromobilności (e-mobilności) często wskazywano, że nie warto na razie ponosić kosztów związanych z tworzeniem infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych, skoro tak niewielu jest jej użytkowników. Nie dziwi więc, że proponowano, aby istotniejsze nakłady na tę dziedzinę uruchomić dopiero wówczas, gdy przekroczona zostanie masa krytyczna jej użytkowników.

Obecnie jednak powszechny jest jednak pogląd, że popularność pojazdów elektrycznych jest bezpośrednio uzależniona od dostępności miejsc, w których możliwe będzie ich naładowanie. Innymi słowy, w przypadku e-mobilności to rozwój infrastruktury warunkuje przyrost liczby użytkowników pojazdów elektrycznych, nie zaś odwrotnie.

Taka chronologia wymusza inicjatywę państwa, które poprzez system zachęt i obowiązków ustanawianych w przepisach prawa wesprze tworzenie tej infrastruktury. Wydaje się, że rosnąca świadomość społeczeństw na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza, po części generowane także przez silniki spalinowe, zwiększa społeczną akceptację dla tego rodzaju rozwiązań.

Coraz większe zainteresowanie elektromobilnością wykazuje także Komisja Europejska. Na przełomie listopada i grudnia przedstawiła ona propozycję zmiany dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w której uwzględniono również problematykę infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych. Co więcej, myśląc przyszłościowo, Komisja Europejska połączyła tę tematykę także z "samodzielnym magazynowaniem energii i wspieraniem reakcji popytu na zmodernizowanym rynku energii elektrycznej". Oznacza to, że infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych perspektywicznie miałaby również umożliwiać wykorzystywanie akumulatorów samochodowych jako źródła energii, zwracającego ją do sieci w okresach najwyższego zapotrzebowania.

Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej, już od 2019 roku:
• każdy nowopowstający budynek niemieszkalny,
oraz
• każdy już istniejący budynek niemieszkalny poddawany gruntownej renowacji,
o więcej niż dziesięciu miejscach parkingowych, winien zostać wyposażony w nie mniej niż jeden punkt ładowania pojazdów elektrycznych na każde dziesięć miejsc parkingowych.

Wszystkie pozostałe budynki niemieszkalne o więcej niż dziesięciu miejscach parkingowych wymogami tymi objęte miałyby zostać od 2025 roku.
Konieczność zapewnienia infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych wymaga z pewnością istotnych nakładów finansowych, stąd też Komisja Europejska zaproponowała, aby poszczególne Państwa Członkowskie mogły w swym prawie wewnętrznym zwolnić z konieczności stosowania powyższych wymogów w odniesieniu do budynków będących własnością i/lub zajmowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Co więcej, także budynki mieszkalne, nowe i poddawane gruntownym renowacjom, mają posiadać wbudowane okablowanie umożliwiające instalację punktów ładowania pojazdów elektrycznych dla każdego miejsca parkingowego.

Rozwiązania te widzieć należy w szerszym kontekście procesów upowszechniania nowych źródeł energii oraz niskoemisyjnego transportu, w szczególności w świetle dyrektywy 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. W tym akcie prawnym wskazano, że "właściciele prywatnych pojazdów elektrycznych uzależnieni są w dużym stopniu od dostępu do punktów ładowania na parkingach zbiorowych, np. przy blokach mieszkalnych, biurowcach i obiektach działalności gospodarczej", w związku z czym "Organy publiczne powinny przedsięwziąć środki wspierające użytkowników takich pojazdów, zapewniając utworzenie przez inwestorów budowlanych oraz zarządców obiektów właściwej infrastruktury z wystarczającą liczbą odpowiednich punktów ładowania pojazdów elektrycznych".

Przywołane rozwiązania, obok oczywistego wpływu na rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych, niosą ze sobą także istotne wyzwania. Po pierwsze, konieczne będzie dokonanie niezbędnych zmian w prawie krajowym, zwłaszcza w ustawie Prawo budowlane i jej rozporządzeniach wykonawczych, dotyczących choćby warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Po drugie, do nowych regulacji dostawać się będą musiały liczne podmioty gospodarcze: deweloperzy, inwestorzy prywatni i publiczni, a także podmioty sektora energetycznego, które do punktów ładowania dostarczą energię i wyposażą je w urządzenia umożliwiające pobieranie opłaty za korzystanie z nich. Jest tutaj miejsce i dla producentów inteligentnych systemów pomiarowych ("smart metering"), i dla sektora IT, który przygotuje niezbędne oprogramowanie.

Wyrazić można zatem nadzieję, że wymuszony zmianami dyrektywy rozwój infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych stanie się impulsem rozwojowym dla całego "ekosystemu" niezbędnych usług i towarów, co z nie powinno pozostać bez wpływu na rozwój gospodarczy państwa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE