ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komitet Regionów zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie budżetu programu LIFE
09.02.2017r. 16:47

Komitet Regionów zaapelował do Komisji Europejskiej o istotne zwiększenie budżetu programu LIFE, dotyczącego ochrony środowiska. "Nie stać nas na to, żeby nie mieć narzędzi dedykowanych ochronie środowiska" - uważa marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

W czwartek w Brukseli członkowie Europejskiego Komitetu Regionów przyjęli jednogłośnie opinię autorstwa marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępienia ws. oceny programu LIFE, poświęconego współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Opinia jako oficjalny dokument KR trafi teraz do Komisji Europejskiej.

Jak wyjaśnił marszałek, jest to okresowa ocena programu, o którą wystąpiła Komisja Europejska. Po trzech latach wdrażania KE m.in. weryfikuje zasadność kontynowania programu w następnym okresie programowania, czyli po 2020 r. Komitet Regionów UE zarekomendował utrzymanie LIFE w przyszłości, apelując jednocześnie o istotne zwiększanie jego budżetu. Jak zauważono, budżet programu na lata 2014-2020 stanowi jedynie około 0,3 proc. łącznej kwoty zobowiązań unijnego budżetu.

"Nie stać nas na to, żeby nie mieć narzędzi finansowych dedykowanych ochronie środowiska i bioróżnorodności, natomiast powinniśmy stosować je w sposób elastyczny, przyjazny dla beneficjenta, łączyć z innymi funduszami" - powiedział Stępień. Jak dodał, chodzi o tzw. łączenie programu z innymi funduszami unijnymi, instrumentami zwrotnymi oraz kapitałem prywatnym.

W opinii KR podkreślono, że program LIFE powinien być w większym stopniu elastyczny, przede wszystkim na etapie składania wniosku. Jak czytamy w dokumencie, obciążenia administracyjne związane z przygotowywaniem projektów często zniechęcają regiony do ubiegania się o wsparcie. Dotyczy to zwłaszcza dużych projektów, gdy przygotowanie wniosku "wymaga dużo czasu i energii oraz znacznych zasobów ludzkich".

"Obecnie funkcjonuje wymóg zabezpieczania wkładu własnego, który blokuje niektóre z projektów (...) Warto stosować takie mechanizmy, które władzy publicznej, samorządowej ułatwią działanie" - zaznaczył Stępień.
Jak wyjaśnił, program wymaga potencjału naukowego, ponieważ w projektach powinien się pojawiać element innowacji, co w przypadku Polski bywa przeszkodą w sięganiu po środki z LIFE. "Jesteśmy ciągle krajem rozwijającym się, łatwiej się finansuje budownictwo komunalne, infrastrukturę drogową, szkolną (...) a ochrona środowiska nie jest jeszcze tym priorytetem, przynajmniej w naszej części Europy. Drugi element to dostęp do technologii, do nauki" - zaznaczył.

Zdaniem marszałka potrzeby w zakresie ochrony środowiska będą jednak rosły. "Postęp ostatnich 12 lat jest niebywały, jeśli chodzi o infrastrukturę, a w miarę bogacenia się naszego kraju będą wywoływane tematy związane z ochroną przyrody" - powiedział.

Komitet Regionów przestrzega przed znoszeniem tzw. kopert narodowych. Według KR wycofanie alokacji krajowych może doprowadzić do dalszego wzrostu różnic geograficznych w wykorzystaniu programu, zmniejszając szanse tych krajów, które tak jak Polska mają mniejsze doświadczenie w pozyskiwaniu środków.

Program LIFE przewiduje wsparcie przedsięwzięć służących ochronie środowiska, na co w latach 2014-2020 UE przeznaczyła ok. 3,5 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Duster 10.02.2017r. 07:35
I co z tego skoro polskie projekty przepadły, ponieważ nie dostały oficjalnego wsparcia rządowego. To represja dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE