ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja domaga się od Białorusi pieniędzy za gaz
14.02.2017r. 07:31

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Rosja ponownie wzywa Białoruś do uregulowania wszelkich należności związanych z nieopłaconym dostawami gazu. Jest to warunek uregulowania sporu toczącego się od 2016 stawiany przez Moskwę zachodniemu sąsiadowi.

- Mińsk musi uregulować swoje wszystkie zobowiązania za dostarczony przez Federację Rosyjska gaz - powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. - Rozmowy są kontynuowane. Proces ten trwa nadal - stwierdził. Dodał, że rozważane są rożne ,,wyliczenia, cyfry oraz warianty". - Przy oczywistym zrozumieniu tego, że zobowiązania za rok ubiegły powinny zostać spłacone - powiedział rosyjski minister.

Rośnie napięcie na linii Moskwa-Mińsk

Narasta napięcie w relacjach Rosji z Białorusią. Głównym powodem jest nieuregulowany spór o cenę rosyjskiego gazu dostarczanego na Białoruś. Mińsk od 2016 roku nie płaci oczekiwanej przez Moskwę kwoty przez co jego zobowiązania wzrosły do 550 mln dolarów według wyliczeń Gazpromu.

Białoruś domaga się aby w dotychczas obowiązującej formule określania ceny gazu obniżce uległ koszt transportu surowca - do 65,5 dolarów za 1000 m3. Ponadto oczekuje, że w cenie dostaw nie będą uwzględniane koszty Gazpromu związane ze sprzedażą paliwa oraz jego składowaniem w podziemnych magazynach.

W odpowiedzi na niewywiązywanie się przez Białorusinów z zapisów kontraktowych Rosja ograniczyła dostawy ropy do naszych wschodnich sąsiadów. W trzecim kwartale ubiegłego roku rosyjskie ministerstwo energetyki Rosji zdecydowało o zmniejszeniu wolumenu dostaw ropy z 5,3 do 3,5 mln ton.
Białoruś przeżyje bez rosyjskiej ropy, ale bez relacji z Moskwą - nie

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko uważa, że jego kraj będzie w stanie przetrwać bez dostaw ropy z Rosji, choć sprowadzenie jej z innych kierunków będzie trudne. Według niego, "jeżeli Białoruś ma wybierać między ropą a niezależnością, to oczywiście wybierze niezależność". Jednocześnie podkreślił, że Mińsk chce żyć w dobrych relacjach z Moskwą.

Łukaszenko stwierdził, że złożył pozew do sądu przy Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) w sprawie ograniczeń dostaw ropy przez Rosję. Rosjanie i EUG do tej pory nie potwierdzają tej informacji.

Mińsk straszy Moskwę perspektywą uniezależnienia się od jej ropy. Przekonuje, że zmniejszone dostawy ropy rosyjskiej na Białoruś powinny zostać zrekompensowane alternatywami. Wśród alternatywnych dostawców wskazuje Azerbejdżan i Iran - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE