ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Maleją inwestycje w poszukiwania nowych złóż niekonwencjonalnych ropy i gazu
14.02.2017r. 15:18

Jak poinformował BiznesAlert.pl, firmy naftowe znacznie ograniczyły poszukiwania, na całym świecie w ub.r. odkryto tylko 174 nowych złóż węglowodorów konwencjonalnych, gdy w latach ubiegłych takich odkryć dokonywano średnio 400-500 rocznie. Średnio czas od odkrycia złoża do rozpoczęcia eksploatacji wynosi 5 - 7 lat, więc w nadchodzącej dekadzie trzeba się liczyć ze znacznie niższą podażą ropy. Coraz większe natomiast są szanse, aby świat w następnych dziesięcioleciach dla zaspokojenia popytu zaczął, tak jak USA, korzystać z niekowencjonalnych zasobów ropy i gazu z łupków.

Duży spadek prac poszukiwawczych spowodowany jest globalną obniżką cen ropy i gazu. Wg. Wood Mackenzie Inwestycje na poszukiwania spadły z 100 mld w roku 2014 do 40 mld dol. w ubiegłym roku. Chevron obciął swój budżet poszukiwawczy z 3 mld dol. w 2015 r. do 1 mld dol. rocznie w latach 2016-17. Podobnie zmniejszył wydatki ConocoPhillips.

Mimo tych cięć, baza surowców energetycznych w Ameryce Północnej w ciągu ostatnich lat nie poniosła strat dzięki dynamicznemu postępowi w technologii, który umożliwił coraz tańszą i efektywniejszą eksploatację złóż łupkowych oraz złóż gazu zamkniętego. Odwiert do złoża łupkowego na lądzie to koszt od 4 mln do 10 mln dol., wydobycie rozpoczyna się w ciągu kilku tygodni. Tymczasem eksploatacja złóż podmorskich wymaga 5 lub więcej lat prac przygotowawczych i wiertniczych. Bob Fryklund z firmy IHS Markit stwierdził: "Nasz problem poszukiwań rozwiązały skały łupkowe".
Wood Mackenzie oczekuje w br. pewnego ożywienia w działalności poszukiwawczej, prognozuje, że w 2017 r. na świecie zostanie wykonanych ponad 500 odwiertów wobec 430 w 2016. Głównie dzięki projektom odkrywczym Exxon Mobil w Gujanie, ENI we Włoszech, Statoil na morzu Barentsa, Kosmos Energy z nowym partner BP w Mauretanii - jak zauważa Andrew Latham, szef działu badań poszukiwawczych w Wood Mackenzie. Jego zdaniem oszczędności - m.in. na stawkach płac na platformach wiertniczych - pozwoliły firmom osiągnąć więcej za mniej pieniędzy. Ostrzegł, że będzie ostra konkurencja o dostęp do środków finansowych na poszukiwania nowych złóż. Także jego zdaniem fiskalizm państwa będzie zniechęcać firmy do inwestycji poszukiwawczych, ponieważ obecnie te firmy mają wybór.

W ub.r. dwa największe odkrycia złóż miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jedno odkrycie w zatoce Smith Bay w płytkich wodach u północnych wybrzeży Alaski. Złoże wg prognozy to 4 mld baryłek wydobywalnej ropy. Drugiego odkrycia dokonała firma ConocoPhillips, również na Alasce, ale na lądzie. Złoże jest szacowane na 300 mln baryłek. Jeśli chodzi o gaz, to największe zasoby zostały odkryte przez ENI w Egipcie w 2015 r. (pole gazowe Zohr) - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE