ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powietrze w londyńskim metrze bardziej zanieczyszczone niż w samochodach
14.02.2017r. 17:05

Osoby jadące do pracy londyńskim metrem oddychają powietrzem ponad ośmiokrotnie bardziej zanieczyszczonym niż w przypadku dojeżdżających samochodem - informuje serwis BBC News.

Badania przeprowadził zespół doktora Prashanta Kumara z University of Surrey. Dojeżdżający do pracy wyposażeni byli w urządzenia do monitorowania zanieczyszczenia powietrza. Jak się okazało, osoby jadące metrem były wystawione na dawkę 68 gramów pyłu zawieszonego PM10 (o średnicy ziaren do 10 mikrometrów). Ziarna PM10 są wystarczająco małe, by przeniknąć głęboko do płuc. Natomiast w przypadku dojeżdżających autobusem dawka była niemal o połowę niższa (38 miligramów), a dla kierowców i pasażerów samochodów osobowych - tylko 8,2 miligrama.

W wagonach metra ekspozycja na zanieczyszczone powietrze była szczególnie duża przy otwartych oknach. Dlatego najgorzej wyglądała sytuacja na liniach Victoria oraz Northern, jeżdżących przez tunele z otwartymi oknami.

Rano powietrze było zanieczyszczone bardziej niż po południu i wieczorem.
Kierowcy samochodów są mniej narażeni na działanie zanieczyszczeń, ponieważ klimatyzowane pojazdy odfiltrowują ich istotną część. Z drugiej strony to, co wdychali, było bardziej szkodliwe od zanieczyszczeń obecnych w metrze. Poza tym najmniej narażeni na zanieczyszczenia powietrza kierowcy najbardziej przyczyniali się do ich powstawania.

Badanie nie objęło osób, które chodzą do pracy pieszo lub jadą na rowerze.

Dr Kumar sugeruje, by przy wymianie wagonów metra na nowe operatorzy wybierali modele z nieotwieranymi oknami oraz podjęli kroki w celu poprawy wentylacji w tunelach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE