ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE
15.02.2017r. 16:09

Kierownictwo Ministerstwa Środowiska pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko spotkało się dziś z grupą polskich europosłów w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Tematem rozmów były m.in. polityka klimatyczna, organizacja COP24 oraz reforma europejskiego system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Zasada jednomyślności

Podczas spotkania prof. Szyszko podkreślił, że unijne decyzje w sprawach energetyki i klimatu, które mają wpływ na bezpieczeństwo energetyczne państw, powinny być podejmowane jednomyślnie, a nie w procedurze głosowania większościowego.

"Zapisy Porozumienia Paryskiego, mówią o zmniejszaniu CO2 jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, ale z poszanowaniem specyfiki poszczególnych gospodarek" - zaznaczył.

W opinii ministra Szyszko skuteczne przeciwdziałanie zmianom klimatu leży w interesie Polski. Jednak aby to osiągnąć, działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane przez wszystkie państwa.

"Wysiłki te muszą być dostosowane do możliwości poszczególnych krajów, zapewniając równowagę zobowiązań pomiędzy państwami, będącymi w różnej kondycji i na różnych etapach rozwoju, ale też w równym stopniu narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu" - powiedział.

"Porozumienie paryskie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu" - dodał.
Polska gospodarzem COP24 w 2018 r.

Tematem rozmów była także organizacja w Polsce w grudniu 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ - COP24. Minister Szyszko podkreślił, że bycie gospodarzem tego najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej to dla naszego kraju wyróżnienie i sukces.

"Dla Polski polityka klimatyczna jest bardzo ważna. Doskonałym przykładem naszego zaangażowania w tym obszarze jest m.in. realizacja zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto. Polska zredukowała swoją emisję CO2 o 32 proc. względem wymaganych 6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym" - zaznaczył prof. Jan Szyszko.

"Konferencja w 2018 r. będzie bardzo istotna, ponieważ wyznaczy konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. Podczas konferencji COP24 będziemy chcieli pokazać innym państwom, jak doprowadzić do neutralności klimatycznej poprzez pochłanianie CO2 przez glebę i lasy" - dodał minister. Głosowanie w sprawie EU ETSW Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się dziś także głosowanie w sprawie zmian w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji - EU ETS. Dzięki zaangażowaniu polskich europosłów udało się przeforsować poprawki korzystne dla Polski. Polska, już od dłuższego czasu, opowiada się przeciwko propozycji wzmocnienia systemu EU ETS. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do wzrostu cen uprawnień do emisji, a przez to do wyższych kosztów funkcjonowania polskiego przemysłu.

"Europa nie może zapomnieć o porozumieniu paryskim i powinna działać w jego duchu" - komentuje prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: ser 15.02.2017r. 18:45
Jak czyta się to stanowisko to jakby autor był na innym głosowaniu. Podsumowanie jest w innych artykułach rzetelne.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: smog 15.02.2017r. 18:51
Zatrważające komunikaty o zanieczyszczenie polskiego powietrza ( tak było od zawsze tylko dopiero UE narzuciła... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stach44 16.02.2017r. 10:59
czy opozycja totalna wystąpi totalnie przeciw interesom Polski??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE