ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

PE za ostrzejszą polityką klimatyczną. Polska skazana na samotną walkę?
15.02.2017r. 19:53

Piotr Maciążek
Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim dotyczące reformy unijnego systemu handlu emisjami (ETS) pokazuje tendencję do zaostrzania polityki klimatycznej Wspólnoty. Jej losy rozstrzygnie Rada Europejska. W najczarniejszym scenariuszu Polska będzie musiała stoczyć samotną walkę w obronie swoich interesów rzucając na szalę własną reputację.

Polski rząd zgodnie z prawdą twierdzi, że ustalenia paryskiego szczytu klimatycznego były bardzo korzystne dla Polski. Co prawda zobowiązywały one świat do wspólnej walki z globalnym ociepleniem jednak nie nakładały na poszczególne kraje konkretnych metod obniżania emisji ani mechanizmów kontrolnych weryfikujących efekt tych działań. Za nieuprawnione należy jednak uznawać popularyzowane przez władze w Warszawie twierdzenie, że de facto łagodne dla krajów produkujących energię z węgla uzgodnienia z Paryża wpłyną bezpośrednio na kurs polityki klimatycznej UE. Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim dotyczące reformy unijnego systemu handlu emisjami (ETS) pokazuje tendencję do jej zaostrzania. To bardzo niebezpieczne ponieważ w przeciwieństwie do porozumienia paryskiego decyzja Unii Europejskiej wpłynie realnie, a w dodatku bardzo szybko, na funkcjonowanie polskiej gospodarki.

Polskim europosłom udało się dziś zneutralizować decyzję o wdrożeniu szybszego tempa wycofywaniu darmowych uprawnień emisyjnych, co oznaczałoby dla polskich spółek wykorzystujących węgiel do produkcji energii poważne problemy. Jednak to zwycięstwo taktyczne, a nie strategiczne. W dalszym horyzoncie czasowym -za sprawą głosowania w Parlamencie Europejskim - sytuacja prawdopodobnie będzie się mocno pogarszać.

Przede wszystkim do 2021 r. zostanie ponadstandardowo wycofane 800 mln darmowych uprawnień do emisji co odbije się na kondycji finansowej polskiego przemysłu, który do spalania węgla będzie musiał dopłacić więcej niż planował.

Ponadto wpływ na wydzielanie środków z Funduszu Modernizacyjnego, który ma pomagać biedniejszym krajom UE (głównie Polsce) rekompensować ostry kurs klimatyczny, będzie mieć Europejski Bank Inwestycyjny. Nie jest tajemnicą, że sprzyja on rozwojowi odnawialnych źródeł energii i unika wspierania węgla. Może to wpłynąć negatywnie na przeznaczanie środków z funduszu na projekty realizowane np. w technologiach czystego węgla, które aktywnie promuje polski rząd. Jeszcze boleśniej uderzać będzie w nie przeforsowana w dzisiejszym głosowaniu propozycja ograniczenia mechanizmów wsparcia (np. sztandarowego dla Ministerstwa Energii projektu rynku mocy) dla inwestycji emitujących ponad 450 gramów CO2 na jeden kilowat energii elektrycznej.

Oczywiście decyzja PE to jedynie etap, a nie finał procesu legislacyjnego związanego z wdrażaniem zmian w polityce klimatycznej UE. Teraz czas na decyzję Rady Europejskiej. Niemniej efekt dzisiejszego głosowania może wpłynąć negatywnie na kształt ostatecznie przyjętych rozwiązań. Niewykluczone, że w najczarniejszym scenariuszu Polska będzie musiała uciec się do samotnej walki o swój interes na gruncie prawnym, co byłoby problematyczne wizerunkowo. Chodzi o promowanie interpretacji prawnej, wedle której traktaty europejskie dają możliwość zawetowania głosowań wpływających na kształt miksu energetycznego państwa członkowskiego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Randy Mott 16.02.2017r. 08:31
This political fight has been hopeless from the beginning. Rather than using EU funding to make the energy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE