ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE odpowiada na pytanie Saryusz-Wolskiego o OPAL
16.02.2017r. 07:43

W styczniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski zapytał Komisję Europejską o to, czy Gazprom może zwiększać dostawy przez gazociąg OPAL w Niemczech w świetle decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu decyzji Komisji w tej sprawie wskutek skargi Polski i PGNiG. Jak czytamy w BiznesAlert.pl Bruksela potwierdza, że polska interwencja przyniosła skutek.

Póki decyzja KE odnośnie możliwości większego wykorzystania gazociągu OPAL przez Gazprom jest zawieszona przez Trybunał, rosyjski koncern nie może realizować swojego scenariusza dalszej ekspansji na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Do wyjaśnienia pozostaje, czy mógł to robić przed zawieszeniem z 26 grudnia zeszłego roku. Komisja odpowiada na to pytanie. Zadał je w interpelacji poseł Jacek Saryusz-Wolski z Europejskiej Partii Ludowej.

- W dniu 19 grudnia 2016 r., przed wydaniem tymczasowego orzeczenia przez Sąd, odbyła się regularna aukcja dotycząca miesięcznych zdolności przesyłowych gazociągu OPAL, podczas której zastosowano nowe ramy regulacyjne w oparciu o zmienioną decyzję o udzieleniu wyłączenia. Zdolności przesyłowe przydzielone podczas wspomnianej aukcji mogą zostać wykorzystane w styczniu 2017 r., co może wyjaśniać wzrost przepływów - odpowiada na interpelację Saryusz-Wolskiego komisarz Miguel Arias Canete w imieniu Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że Gazprom mógł słać więcej gazu przez OPAL na mocy aukcji przeprowadzonych przed decyzją Trybunału o zawieszeniu postanowienia Komisji.
- Komisja została poinformowana przez polskie władze, że po wydaniu tymczasowego orzeczenia nadal odbywały się aukcje dotyczące dziennych potencjałów. O ile Komisji wiadomo, od 10 stycznia 2017 roku nie odbyły się żadne dalsze aukcje, w tym też aukcja dotycząca miesięcznych zdolności przesyłowych przewidziana na 16 stycznia 2017 roku - przyznaje Canete. - W dniu 25 grudnia 2016 roku Komisja poinformowała niemiecki organ regulacyjny Bundesnetzagentur o tymczasowym orzeczeniu Sądu nakazującym zawieszenie wykonania decyzji Komisji C(2016) 6950 final z dnia 28 października 2016 r. Komisja zwróciła uwagę niemieckiego organu regulacyjnego na skutki prawne wynikające z tego orzeczenia.

- Jeśli tymczasowe orzeczenie pozostanie w mocy w dniu 6 marca 2017 r. lub jeżeli kolejne orzeczenie Sądu zamykające procedurę środków tymczasowych spowoduje zawieszenie decyzji Komisji, w przypadku gazociągu OPAL nie będzie mogła odbyć się żadna aukcja dotycząca rocznych zdolności przesyłowych - stwierdza przedstawiciel Komisji odpowiedzialny za energetykę i klimat.

Jak czytamy w BiznesAlert.pl oznacza to, że dopóki Trybunał utrzyma zawieszenie decyzji Brukseli lub jeśli je przedłuży, nie będzie możliwe zwiększenie dostaw Gazpromu przez OPAL. Polska interwencja sprawiła, że plany ekspansji Gazpromu zostały czasowo zablokowane
Wojciech Jakóbik , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE