ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Baca-Pogorzelska: Miliardy na bezpieczeństwo w kopalniach przynoszą efekt
16.02.2017r. 08:53

- 2016 r. był jednym z bezpieczniejszych w ostatnim ćwierćwieczu w górnictwie węgla kamiennego - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego - pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Bezpieczeństwo górników kosztuje coraz więcej, ponieważ wraz z coraz większą głębokością wydobycia (co roku zwiększa się średnio o 8 metrów) pogarszają się warunki górniczo-geologiczne i rośnie liczba zagrożeń.

- Na bezpieczeństwie nie da się oszczędzać, ponieważ każda taka próba będzie miała swoje konsekwencje odroczone w czasie, np. w postaci wybuchu metanu lub innej katastrofy - mówi Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego. - Można dyskutować o ekonomicznej opłacalności wydobycia, ale nikt nie poda kwot zadowalających nakładów na BHP. Każda firma wydobywcza ma nieco inne koszty wydobycia, zależne od warunków górniczo-geologicznych i stąd różne konieczne wydatki na prewencję wypadkową - dodaje.

Trzy największe śląskie firmy węglowe - Polska Grupa Górnicza, Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa - wydały łącznie na poprawę bezpieczeństwa swoich załóg w 2016 r. ponad 1,4 mld zł.

W 2016 roku nakłady na bezpieczeństwo pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przekroczyły 643 mln zł. W przeliczeniu na jednego górnika oznaczało to wydatki w wysokości około 26,4 tys. złotych rocznie. W KHW było to prawie 299 mln zł, co oznacza średnio 22,43 tys. zł na zatrudnionego. W roku 2016 kopalnie, które tworzą obecnie PGG wydały na BHP 466,5 mln. zł. Daje to w przeliczeniu na pracownika 15,72 tys. zł.

- Najwięcej pieniędzy przeznaczono na zwalczanie zagrożenia metanowego, na które firma wydała 172 mln złotych - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. - 142,8 mln zł kosztowała spółkę w 2016 r. profilaktyka pożarowa i budowa tam izolacyjnych. 66 mln zł JSW przeznaczyła na zwalczanie zagrożenia klimatycznego, m.in. budowę tam wentylacyjnych oraz zakup i remonty urządzeń chłodniczych. Z kolei profilaktyka w zakresie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego pochłonęła w ubiegłym roku 35,8 mln zł - wylicza.

Polska Grupa Górnicza podsumowała niedawno stan bezpieczeństwa w swoich kopalniach w 2016 r. Doszło tam do 457 wypadków przy pracy, w tym do jednego wypadku śmiertelnego i jednego wypadku ciężkiego. To znacznie mniej niż w 2015 r., gdy odnotowano w sumie 560 wypadków przy pracy w tym 6 wypadków śmiertelnych.
- Urazy jakim nasi pracownicy ulegali najczęściej to stłuczenia, pęknięcia i złamania palców, urazy stopy oraz stawu skokowego - wylicza Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. Służby BHP wprowadziły w firmie m.in. szkolenia IT, uruchomiony został także portal bezpieczeństwa.

- W górnictwie węgla kamiennego stan bezpieczeństwa załóg w 2016 roku poprawił się w porównaniu do 2015 r., który pod względem wypadkowości śmiertelnej i ciężkiej był jednym z najlepszych w całym ostatnim ćwierćwieczu - przyznaje Jolanta Talarczyk.

Nie wszystkie rodzaje górnictwa utrzymały ten dobry trend i w sumie wszystkich wypadków śmiertelnych w całym polskim przemyśle wydobywczym w 2016 r. było 27, czyli o 8 więcej niż w 2015 r. W samym górnictwie węgla kamiennego było ich 10, czyli mniej niż w 2015 r., gdy było ich 12. Ciężkich wypadków w 2016 r. w całym górnictwie zdarzyło się 8 (o 4 mniej niż w 2015 r.), w tym górnictwie węgla kamiennego 5 (w 2015 r. było ich 7).

W 2016 roku w całym polskim górnictwie, według danych WUG, doszło do 2073 wypadków, w tym do 1575 w górnictwie węgla kamiennego. To spadek w porównaniu do 2015 r. odpowiednio o 3,9 proc. i 7,5 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE