ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu
16.02.2017r. 10:10

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, holenderska firma Nuon należąca do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall zapowiedziała, że obok posiadanych w Holandii farm wiatrowych zbuduje elektrownie fotowoltaiczne, a w planach jest też montaż magazynów energii. Co ciekawe, inwestycje będą realizowane również w ramach crowdfundingu.

Farmy fotowoltaiczne, które powstaną przy znajdujących się w Holandii wiatrakach firmy Nuon, mają osiągnąć wstępnie moc 70 MW i będą się składać z przynajmniej 250 tys. modułów fotowoltaicznych. Na początku ma powstać sześć tego rodzaju instalacji - w Eemshaven, Hemweg, Velsen, Wieringermeer, Oudendijk oraz Haringvliet.

Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Wieringermeer, gdzie Nuon planuje również budowę swojej największej farmy wiatrowej. Jej konstrukcja ma się rozpocząć jesienią tego roku.

Nuon informuje, że Vattenfall wcześniej testował podobne rozwiązania w Walii, łącząc generację wiatrową i słoneczną, a rezultaty były na tyle dobre - potwierdziły synergię i komplementarność obu źródeł - że zdecydowano się skopiować to rozwiązanie również w Holandii.

Holenderska spółka Vattenfall zapewnia, że kolejnym krokiem będzie budowa magazynów energii, które pozwolą na zgromadzenie nadwyżek energii produkowanej z wiatraków i panel fotowoltaicznych.

Nuon ma sfinansować inwestycje w farmy fotowoltaiczne, oferując swoim klientom i mieszkańcom okolicznych miejscowości zakup udziałów w ramach crowdfundingu realizowanego na platformie OpenPlanetCrowd.com.

Spółka testowała już podobne rozwiązanie umożliwiając swoim pracownikom stanie się współwłaścicielami zainstalowanych przez Nuon dwóch mniejszych systemów fotowoltaicznych. Gwarantowaną stopę zwrotu określono na 1,5 proc. Zdobyte w ten sposób doświadczenia mają posłużyć przy wdrażaniu podobnego modelu przy większych inwestycjach.
Obecnie Nuon posiada w Holandii elektrownie wiatrowe o mocy około 166 MW, na co składa się 189 turbin.

W ubiegłym roku wyprodukowały one energię odpowiadającą zapotrzebowaniu ponad 160 tys. holenderskich gospodarstw domowych. Produkcja za 2016 r. wyniosła 568 mln kWh i była niższa od produkcji za 2015 - ze względu na warunki pogodowe - aż o 160 mln kWh.

Nuon posiada też w Holandii dwie elektrownie wodne, które odpowiadają za około połowę produkcji energii wodnej w tym kraju, generując energię odpowiadającą zapotrzebowaniu około 23 tys. gospodarstw domowych. Elektrownie wodne Nuon wyprodukowały w ubiegłym roku razem około 70 mln kWh energii elektrycznej.

Co ciekawe Nuon posiada już instalacje do produkcji energii słonecznej, ale z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Instalacja w Almere składająca się z 520 kolektorów wyprodukowała w ubiegłym roku 9263 GJ energii. To - jak zapewnia Nuon - wystarcza do zaspokojenia w ciepło około 250 gospodarstw domowych.

Spółka podkreśla, że aby lepiej planować przyszłą generację z odnawialnych źródeł energii, zatrudniła zespół siedmiu meteorologów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE