ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Świętokrzyskie. Nadal bardzo zła jakość powietrza w regionie
16.02.2017r. 10:55

W czwartek rano na stacjach pomiarowych w woj. świętokrzyskim nadal kilkakrotnie przekroczone były normy jakości powietrza dotyczące stężenia pyłu PM10. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach poinformował o ryzyku wystąpienia alarmu smogowego.

Średnia dobowa dla PM10 na dwóch stacjach w regionie przekroczyła poziom nakazujący informowanie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego. Poziom informowania to stężenie dobowe 200 mikrogramów na metr sześc., a alarm - 300 mikrogramów na metr sześc.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), dobowy pomiar stężenia pyłów PM10 na stacji w Kielcach wyniósł 212 mikrogramów na metr sześc., natomiast na stacji w Połańcu - 208 mikrogramów na metr sześc.

"Przyczyną stwierdzonych podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 jest - w opinii WIOŚ - przede wszystkim emisja z indywidualnych systemów ogrzewania domów oraz niekorzystne warunki meteorologiczne w ostatnich dniach, które ograniczają intensywność dyspersji zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery, powodując ich kumulację" - napisano w komunikacie.

Występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i utrzymywaniu się złej jakości powietrza sprzyjać będą słaby wiatr i brak opadów.

WIOŚ ostrzega, by w miejscach, gdzie będą utrzymywały się bardzo wysokie stężenia pyłu, przebywania na otwartym powietrzu unikały: małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych, astmatycy. Zdrowe dorosłe osoby powinny wystrzegać się aktywności fizycznej na powietrzu.

Inspektorat apeluje, żeby - jeśli dojdzie do przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 mikrogramów na metr sześc.) - ograniczyć przebywanie poza budynkami "do niezbędnego minimum".
Aktualne wyniki pomiarów uzyskiwanych w ramach Wojewódzkiego Systemu Jakości Powietrza dostępne są na stronie internetowej smjp.kielce.pios.gov.pl

W czwartek o godz. 10 stężenie PM10 w Kielcach wynosiło 191 mikrogramów na metr sześc., w Nowinach pod Kielcami - 394 mikrogramów na metr sześc., w Połańcu - 217 mikrogramów na metr sześc., a w Małogoszczy - 153 mikrogramy na metr sześc.

W ostatnich dniach dobowe stężenia pyłów w woj. świętokrzyskim nie odbiegały od normy. Sytuacja zaczęła się pogarszać we wtorek wieczorem.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

W efekcie smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE