ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia chce na przełomie III i IV kwartału przedstawić nową strategię
16.02.2017r. 20:57

Grupa Polenergia chce na przełomie III i IV kwartału przedstawić nową strategię rozwoju. Zamierza koncentrować się na energetyce odnawialnej, w tym w obszarze fotowoltaiki, przygląda się projektom magazynowania energii - podała spółka w raporcie rocznym.

"Obecnie grupa Polenergia analizuje (z uwzględnieniem zmieniającego się otoczenia prawnego, regulacyjnego oraz rynkowego) perspektywy strategicznego rozwoju skoncentrowanego na dywersyfikacji technologicznej i geograficznej - w dalszym ciągu koncentrując się na energetyce odnawialnej, jednocześnie poszerzając ją o technologię fotowoltaiczną oraz potencjalnie magazynowania energii" - napisał wiceprezes Polenergii Jacek Głowacki w liście do akcjonariuszy.

"Ogłoszenie nowej strategii, po uprzednim zatwierdzeniu przez radę nadzorczą, planowane jest na przełomie 3 i 4 kwartału 2017 roku" - dodał.

Polenergia poinformowała w komunikacie prasowym, że przygląda się projektom magazynowania energii zarówno w Polsce, jak i za granicą i nawiązuje współpracę z deweloperami systemów magazynowania energii w celu poszukiwania możliwości inwestycyjnych w tym obszarze.

Spółka podała, że jest przygotowana do udziału w aukcji, w której planuje wystawić 279 MW farm wiatrowych, jak i projekt biomasowy o mocy 31 MW.

Na koniec 2016 r. Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 369 MW, z czego 245 MW pochodziło z farm wiatrowych i 124 MW z kogeneracji opartej na gazie (15-proc. udział w rynku krajowym wytwarzania energii z gazu ziemnego).

Spółka podtrzymała, że jej strategicznym projektem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. Uruchomienie pierwszych 600 MW planowane jest do 2022 roku, a pozostałych 600 MW do roku 2026.
"Równolegle na dzień dzisiejszy grupa koncentruje swoje wysiłki na: dalszej optymalizacji kosztów prowadzonej działalności i zwiększaniu efektywności posiadanych aktywów, minimalizacji ryzyka podwyższonego podatku od nieruchomości w farmach wiatrowych, rozwoju nowych projektów, w szczególności na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz przygotowaniu posiadanego portfela farm wiatrowych na lądzie i projektu biomasowego do aukcji, rozwoju inicjatyw w obszarze fotowoltaiki dla istniejących klientów Polenergii Dystrybucji oraz stacji ładowania samochodów, reprofilowaniu i restrukturyzacji zadłużenia farmach wiatrowych tam, gdzie jest to wymagane" - napisano w liście do akcjonariuszy.

Polenergia chce także kontynuować projekt inwestycyjny w obszarze dystrybucji (skutkujący docelowym wzrostem wartości regulacyjnej aktywów o 26 proc. oraz wzrostem liczby odbiorców przyłączonych na stałe do sieci spółki o 58 proc.) i intensyfikować działania w obszarze sprzedaży energii do klientów niepodłączonych do własnej sieci.

Skorygowana EBITDA Polenergii wyniosła w 2016 roku 228 mln zł, co stanowi spadek o 2 proc. rdr. Skorygowany zysk netto spadł do 49,7 mln zł z 88 mln zł rok wcześniej.

EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej wyniosła w 2016 roku 100,5 mln zł i była wyższa o 13,7 mln zł od wyniku uzyskanego w 2015 roku. Segment energetyki wiatrowej zanotował spadek EBITDA o 19,4 mln zł, do 103,8 mln zł z powodu spadku cen zielonych certyfikatów oraz gorszych warunków wietrznych.

"Efekt ten został częściowo skompensowany ujęciem wyników farm wiatrowych Mycielin oraz Skurpie, które nie funkcjonowały w pełni w 2015 roku. Ponadto, w farmach wiatrowych w wyniku renegocjacji umowy serwisowej turbin dokonano istotnej redukcji kosztów operacyjnych. W kolejnych kwartałach planowane są dalsze redukcje kosztów w innych farmach" - napisano.

EBITDA segmentu dystrybucji była w ujęciu narastającym wyższa o 4 mln zł niż w 2015 roku i wyniosła 19,2 mln zł. EBITDA segmentu obrotu spadła o 3,1 mln zł, do 3,4 mln zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE