ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina rozmawia z Polską i Chinami o pożyczce na modernizację elektrowni
17.02.2017r. 06:16

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prezydent kraju Petro Poroszenko poinformował, że Kijów zwiększa udział energetyki jądrowej w bilansie energetycznym - donosi BiznesAlert.pl. Serwis zwraca również uwagę, że z wypowiedzi prezydenta Ukrainy wynika również, iż w finansowanie modernizacji ukraińskich elektrowni mają się zaangażować Polska i Chiny.

- Mam przyjemność poinformować, że znacząco zwiększyliśmy udział energii jądrowej w ogólnym bilansie energetycznym. Wcześniej było to 47 procent. Obecnie zbliżamy się do 60 procent. To są miliony ton węgla, których Ukraina nie będzie więcej potrzebowała - zauważył Poroszenko.

Ukraiński prezydent z zadowoleniem przyjął fakt powstawania projektów modernizacji mocy wytwórczych w ukraińskich elektrowniach, które wykorzystują antracyt do produkcji energii.

Przypomnijmy, że w związku z blokadą dostaw antracytu z okupowanej przez Rosję wschodniej części Ukrainy i wynikającym z tego brakiem surowca w elektrowniach władze w Kijowie wprowadziły stan sytuacji nadzwyczajnej w energetyce.

Ponadto Poroszenko poinformował o porozumieniach z partnerami z Polski i Chin w sprawie modernizacji ukraińskich jednostek wytwórczych.
- Rozmawialiśmy z moimi polskimi kolegami o możliwości pozyskania kredytów, a podczas mojego niedawnego spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem mówiliśmy o przeorientowaniu chińskiego kredytowania. Posiadamy do tego wszystkie niezbędne deklaracje - powiedział ukraiński prezydent.

W kontekście Państwa Środka należy również wspomnieć o tym, że w połowie ubiegłego roku szef ukraińskiego resortu energetyki Ihor Nasałyk informował o zainteresowaniu ze strony chińskich inwestorów udziałem w prywatyzacji górnictwa nad Dnieprem. Kijów prowadzi reformę sektora węglowego, która ma urentownić tamtejsze kopalnie.

BiznesAlert.pl przypomina, że w 2015 roku rząd Ewy Kopacz zaoferował Ukrainie kredyt w wysokości 100 mln euro. Środki te miały być przeznaczone na wsparcie tamtejszej gospodarki i wzmocnienie relacji gospodarczych między Warszawą a Kijowem. Ówczesny premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zadeklarował, że fundusze będą wydatkowane na modernizację tamtejszych elektrowni. Jak zauważył Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, do tej pory nie doszło jednak do wspomnianej modernizacji. Zaznaczył przy tym, że Ukraina miała na to czas, ale z niego nie skorzystała
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Janusz 17.02.2017r. 08:59
A jaki Polska ma niby interes by inwestować w ukraińskie elektrownie ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sc 17.02.2017r. 09:42
Może PGE wybuduje ze 3 atomówki na Ukrainie?

Ma w tym niezłe doświadczenie.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rmf38 17.02.2017r. 11:36
Polska nie ma środków na likwidację smogu. Polski nie stać na budowę pierwszej EJ. Polska już raz finansowała budowę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE