ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja mówi o South Stream, ale buduje Turkish Stream
17.02.2017r. 06:24

Bułgaria jest zainteresowana wznowieniem projektu gazociągu South Stream, który to projekt został zablokowany przez Komisję Europejską i nie ma faktów na potwierdzenie tezy o możliwości jego wznowienia - odnotowuje portal BiznesAlert.pl. Jednak póki co, Rosjanie choć nie mówi nie dla tego projektu to bliżej im do realizacji gazociąg Turkish Stream.

Zdaniem dyrektora generalnego Funduszu Rozwoju Energetycznego Andrieja Litowskiego, którego opinię przywołuje BiznesAlert.pl Rosja jest gotowa się na zgodzić na powrót do projektu South Stream. Jednak teraz zajmuje bardziej wyważone i stanowcze stanowisko w tej sprawie.

Litowski przypomina, że tydzień temu prezydent Rosji Władimir Putin wypowiadając się na temat South Stream, stwierdził, iż strona rosyjska jest gotowa powrócić do tego projektu. Zastrzegł jednak, że warunkiem jest otrzymanie gwarancji zabezpieczających przed ponowną stratą pieniędzy, tak jak było poprzednio, kiedy to Bułgaria nieoczekiwanie wycofała się z projektu. Rosja prowadziła już wtedy przygotowania do budowy: zakupiono rury, powstawały magazyny. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że Moskwa poniosła straty.

- Obecna zima pokazuje, że Rosja ma dość poważne zamiary zaprzestania tranzytu przez Ukrainę. Rozważane są różne warianty. Zrozumiałym jest, że południowa Europa jest zainteresowana tym, aby przejąć część tego tranzytu. Po pierwsze, chodzi o miejsca pracy. Po drugie, o opłaty tranzytowe, a poza tym dostawy energii są pewniejsze. Dlatego też teoretycznie wszyscy są gotowi do wznowienia South Stream. Przy czym Rosja ma znacznie bardziej wyważone i twarde stanowisko. Jest ona gotowa wznowić projekt, ale przy mocnych gwarancjach, że pieniądze nie przepadną, wszystkie ustalenia będą wcześniej realizowane, a wszelkie konsekwencje finansowe, o ile wystąpią, nie dotkną Rosji. Takie jest jej stanowisko. Jest ono bardzo racjonalne oraz uzasadnione pod względem ekonomicznym i politycznym - powiedział
BiznesAlert.pl przypomina, że budowa gazociągu South Stream po dnie Morza Czarnego do Bułgarii o przepustowości 63 mld m sześc. rocznie została porzucona w 2014 roku ze względu na orzeczenie Komisji Europejskiej o niezgodności projektu z prawem unijnym.

Sukcesorem South Stream stał się gazociąg Turkish Stream do Turcji. W założeniu ma składać się z dwóch nitek o przepustowości 15,75 mld m sześc. każda. Pierwsza z nich ma być przeznaczona wyłącznie na potrzeby rynku tureckiego i zostać ukończona do końca 2019 roku. Drugą docelowo rosyjski gaz miałby płynąć do Europy. Przy czym Rosjanie żądają od Brukseli gwarancji zapotrzebowania, od której uzależniają budowę drugiej nitki Turkish Stream.
Piotr Stępiński , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE