ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA drożeje, ale będzie pierwszy od 5 tygodni spadek tygodniowych notowań
17.02.2017r. 07:57

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną, ale kończący się tydzień surowiec zaliczy jako pierwszy, w ciągu ostatnich 5 tygodni, okres ze zniżką notowań - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,43 USD, po zwyżce o 7 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 10 centów do 55,75 USD za baryłkę.

Kończący się tydzień to pierwszy od 5 tygodni okres, gdy notowania ropy spadły, a ma na to wpływ rekordowy poziom zapasów surowca w USA, który "łagodzi" podejmowane przez kraje OPEC i innych producentów ropy zmniejszanie dostaw na globalne rynki.

W środę oficjalne dane o zapasach ropy podał Departament Energii USA (DoE). Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 9,53 mln baryłek, czyli 1,9 proc., do 518,119 mln baryłek - wyliczył Departament Energii. Analitycy spodziewali się tygodniowego wzrostu zapasów ropy w USA o 3,5 mln baryłek. To już 6. z kolei tydzień, gdy amerykańskie zapasy ropy wzrosły.

W USA obecnie mamy najwyższy poziom zapasów ropy od ponad 3 dekad i ten fakt wpływa negatywnie na wydźwięk działań podejmowanych przez kraje OPEC i innych dostawców ropy.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 pierwszych miesięcy 2017 r.

11 krajów kartelu zmniejszyło dostawy w styczniu o 1,12 mln baryłek do 29,93 mln b/d. Kraje spoza kartelu również dostarczają mniej surowca.
"Stosowanie się krajów OPEC do podpisanych porozumień powoduje, że cena ropy utrzymuje się powyżej 50 dolarów za baryłkę" - ocenia David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Ptophets w Sydney.

"Gdyby tego nie było notowania surowca znalazłyby się w okolicach 40 dolarów" - wskazuje.

Lennox podkreśla, że rosnące zapasy ropy w USA stają się powodem do niepokoju na rynkach paliw, bo wyraźnie przyhamowują mocniejszy wzrost cen surowca.

Rosja zamierza w tym miesiącu ograniczyć dostawy swojej ropy o ponad 100.000 baryłek dziennie, mocniej niż wstępnie planowano podczas zawierania porozumienia z OPEC - podała agencja Interfax cytując komentarze ministra energii Rosji Aleksandra Nowaka.

Libia za to zwiększa produkcje ropy, ale jej nie obejmuje porozumienie o cięciu dostaw.

W czwartek ropa WTI w Nowym Jorku zdrożała o 52 centy, czyli 0,5 proc., do 53,36 USD/b.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE