ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Główny kandydat na prezydenta Francji za rezygnacją z węgla i wsparciem OZE
17.02.2017r. 09:41

Emmanuel Macron stał się niespodziewanie jednym z głównych kandydatów do objęcia funkcji prezydenta Francji - pisze portal Gramwzielone.pl i zwraca uwagę, że jeśli Macron zostanie na to stanowisko wybrany, może utrzymać, a nawet wzmocnić przyjęty przez obecnego prezydenta Francoisa Hollande kurs w kierunku transformacji francuskiej energetyki.

Macron jest obecnie jednym z liderów sondaży poprzedzających zbliżające się wybory prezydenckie we Francji. Według sondażu wykonanego na początku tego miesiąca dla Les Echo i Radio Classique przeszedłby do drugiej tury i wygrałby w niej z Marine Le Pen, zdobywając 66 proc. głosów.

Jak się okazuje, Emmanuel Macron jest zwolennikiem inwestycji w odnawialne źródła energii i postuluje wycofanie się z produkcji energii we francuskich elektrowniach węglowych, które chce zamknąć już do roku 2022 - czyli wcześniej niż inne kraje, które zapowiedziały już wykonanie podobnego ruchu i do których zaliczają się m.in. Wielka Brytania, Holandia, Dania, Finlandia, Szwecja czy Norwegia. Udział węgla we francuskim miksie energii wynosi już jednak tylko około 1 proc.

Kandydat na prezydenta Francji, który wcześniej pełnił m.in. funkcję ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa, zapowiada ponadto utrzymanie - w przypadku wygranej - przyjętego w czasie prezydentury Hollande'a celu zredukowania udziału atomu we francuskim miksie energii do 50 proc. do roku 2025 - z obecnego poziomu ok. 67 proc.

Macron zapowiedział też uruchomienie już na początku swojej ewentualnej prezydentury kolejnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które mają skutkować budową potencjału OZE na poziomie 26 GW.

W ubiegłym roku francuska rządowa rada Conseil Superieur de l'Energie uzgodniła, że już do roku 2023 francuski potencjał energetyki słonecznej zostanie powiększony do 30 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wzrośnie do 25 GW.
Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji sięga ok. 7 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi ok. 12 GW. Ważną rolę we francuskim miksie OZE odgrywają ponadto elektrownie wodne, których łączna moc to ok. 25 GW.

Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. W 2015 roku - według danych operatora RTE - energia odnawialna stanowiła ok. 18,7 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.

Cel udziału OZE we francuskim miksie energii - zgodnie z zobowiązaniami przyjętymi na forum UE - to 23 proc. do roku 2020.

Pałac Elizejski przedstawił w ubiegłym roku m.in. dokładny plan aukcji dla fotowoltaiki, które mają skutkować budową nowych elektrowni PV o mocy kilku GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE