ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom wycofa się z białoruskiej spółki przesyłowej?
17.02.2017r. 10:59

Gazprom może wycofać udziały w swojej białoruskiej spółce tranzytowej Gazprom Transgaz Zapad donosi BiznesAlert.pl powołując się na informacje biura prasowego rosyjskiego koncernu. Powstała w 2010 roku spółka Gazprom Transgaz Zapad, ze 100- procentowym udziałem Gazpromu, jest operatorem białoruskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Według Gazpromu ma być to tema rozmów w trakcie planowanego na 27 lutego posiedzenia rady dyrektorów spółki.

Gazprom Transgaz Zapad został kupiony na podstawie umowy z Białorusią w celu stworzenia wspólnie z Rosją spółki zajmującej się przesyłem gazu. Wówczas Gazprom nabył 50 procent udziałów w spółce Beltransgaz. Przejęcie gazociągów przesyłowych przez Gazprom umożliwiło modernizację chronicznie niedoinwestowanej infrastruktury na Białorusi. Jednocześnie wiązało się z utratą przez Mińsk kontroli nad przesyłem gazu przez terytorium białoruskie.

Jak pisze BiznesAlert.pl, w ocenie portalu Neftegaz.ru ruch Gazpromu może zaskoczyć Białoruś. Oficjalnie nie wiadomo jakie są powody chęci pozbycia się przez Gazprom udziałów w swojej białoruskiej spółce-córce.
Można przypuszczać, że jest to element sporu toczonego przez Białoruś i Rosję i wynikającego z tego pogorszenia relacji między tymi krajami. Gazprom postanowił zabezpieczyć swoje interesy zmniejszając do minimum swoje udziały w zagranicznych spółkach.

Mimo, że białoruscy ministrowie mają nadzieję, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisane porozumienie w sprawie dostaw ropy i gazu to rosyjscy politycy nie są już tak optymistyczni w tej materii. Zwłaszcza, że Białoruś poinformowała o zakupie ropy z Iranu.

BiznesAlert.pl przypomina, że od ponad roku Białoruś i Rosja nie mogą uregulować konfliktu wokół ceny gazu mimo że już wielokrotnie informowano o sukcesie prowadzonych rozmów. Zadłużenie Mińska narasta od początku 2016 roku kiedy to jednostronnie postanowił płacić dwukrotnie niższą cenę gazu - ok. 73 dolarów za 1000 m3 zamiast zapisanych w kontrakcie 132 dolarów. Według stanu na koniec stycznia 2017 roku zobowiązania Białorusi wynoszą ok. 550 mln dolarów.
Piotr Stępiński , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE