ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Buzek: Europa potrzebuje korytarzy awaryjnych dostaw gazu
17.02.2017r. 11:41

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie prof. Jerzy Buzek mówił o mechanizmach solidarnościowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu krajom Unii Europejskiej - relacjonuje BiznesAlert.pl.

Korytarze awaryjne

- Współpraca ponadnarodowa napotkała na trudności wśród państw członkowskich. Potrzebna jest regionalna współpraca w ramach mechanizmu bezpieczeństwa dostaw. Zaakceptowaliśmy siedem regionów, ale uznaliśmy, że trzeba iść wyżej, to znaczy zorganizować korytarze dostaw awaryjnych. Komisja zgodziła się na moją propozycję w tym zakresie - powiedział Buzek. - Operatorzy systemów gazowych na to z chęcią przystali. Chodzi o to, aby korytarze dostaw awaryjnych były uruchamiane za każdym razem, kiedy dojdzie do przerwy dostaw.

- Chcemy stworzyć program awaryjnych dostaw od razu na poziomie kilku krajów, zamiast czekać, aż zrobią to same i wtedy je integrować. Na poziomie Rady Europejskiej będzie to bardzo trudne. Komisja i Parlament mogą mieć w zasadzie informacje na temat preferencji krajów, ale nie mają wiedzy na temat zdania poszczególnych państw. Możemy projektować rozwiązania dobre z punktu widzenia Europy - podkreślił.

- Państwa członkowskie chciały stworzyć narodowe plany, a potem je jakoś uzgadniać i ewentualnie dopuścić do tego Komisję. Chcielibyśmy, aby regionalny plan powstawał od razu na poziomie regionów. Takie było od początku polskie stanowisko - dodał.

- Jeśli będziemy działać osobno, każdy spór będzie powodował ogromne napięcia, jak spór o Nord Stream 2 czy OPAL - wskazał Buzek, odnosząc się do różnicy zdań wśród krajów członkowskich na temat kontrowersji wokół ekspansji Gazpromu w Niemczech.

Solidarność na rzecz bezpieczeństwa dostaw

Jako przykład prof. Buzek pokazał strajki w Norwegii, które zablokowały dostawy z tego kierunku i zmusiły Europę do sięgnięcia po inne źródła w Afryce i Rosji. Z kolei zagrożenie trzęsieniami ziemi w Holandii powodowało potrzebę importu gazu z Norwegii. Korytarze dostaw awaryjnych mogłyby rozwiązać ten problem. - Będziemy walczyć, aby przekonać do tego Radę Europejską - powiedział gospodarz konferencji.
- Solidarność w tym zakresie oznacza, że odbiorcy w Czechach czy w Niemczech zgodzili się na ograniczenia dostaw, aby odbiorcy wrażliwi jak szpitale, mogli dostać gaz - powiedział przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Przyznał, że Rada Europejska narzuciła ograniczenia, które bronią zasad rynkowych.

- Nie wolno dopuścić do ograniczenia dostaw dla odbiorców wrażliwych, ale poza nimi możliwe jest koordynowanie dostaw na poziomie wspólnotowym. Do tych odbiorców muszą dotrzeć dostawy, a państwa sąsiednie muszą się zgodzić na rezygnację z dostaw dla odbiorców niechronionych, aby zapewnić dostawy potrzebującym pomocy sąsiadom - powiedział.

- Chcielibyśmy też włączyć kraje Wspólnoty Energetycznej do naszego rynku. Dadzą nam dostęp do ich rynku i pewną rękojmię dla nich. Jak wiadomo stało się to już na Ukrainie, która czerpie gaz z Unii Europejskiej - przypomniał Buzek.

- Nie chcemy integrować się bardziej na zasadzie traktatowej, ale wykorzystać istniejące możliwości artykułu 190. Unia Europejska może wyjść powyżej krajów członkowskich, aby dać pewność dostaw gazu Europejczykom - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl. poseł do Parlamentu Europejskiego.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: stach44 20.02.2017r. 14:05
Urzędnik-ekspert?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE