ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białystok. Ponad 600 wniosków dot. wymiany instalacji grzewczych na ekologiczne
17.02.2017r. 15:51

637 wniosków wpłynęło do magistratu od mieszkańców Białegostoku zainteresowanych zmianą instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne. Miasto ma pieniądze unijne na dofinansowanie 450 projektów. Pierwsze nowe kotły grzewcze czy solary mają zacząć działać jeszcze w tym roku.

Miasto dofinansuje instalację tych urządzeń w ramach projektu "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku". Chodzi o wymianę np. pieców węglowych na gazowe, czy instalację kolektorów słonecznych.

"Chcemy finansowo pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi piecami gazowymi. Chodzi nam o to, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza" - powiedział, cytowany w komunikacie, zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.

Projekt zakłada dofinansowanie do 2019 roku 450 wniosków: połowa dotyczyć będzie zakupu i montażu kotłów gazowych, połowa - kolektorów słonecznych. Koszt projektu szacowany jest na 8 mln zł, z czego blisko 7 mln zł to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wkład własny mieszkańca będzie wynosił 15 proc. kosztów; w zależności od rodzaju instalacji, kwota ta powinna wynieść 2,1-3 tys. zł.
Jak wynika z regulaminu konkursu, największe szanse na dotację mają właściciele najstarszych, najbardziej zużytych urządzeń grzewczych. W przypadku równej liczby punktów, stosowane będą kryteria społeczno-ekonomiczne, tzn. pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne.

Magistrat zakłada, że listy wniosków zakwalifikowanych do realizacji będą gotowe najpóźniej za niecały miesiąc. W drugiej połowie roku będzie wyłoniona firma wykonawcza; pierwsze instalacje mają być gotowe pod koniec roku.

Zgodnie z wymogami projektu, miasto kupi i dostarczy urządzenia, będzie też właścicielem tych instalacji przez 5 lat, dopiero potem będą one przekazane na własność mieszkańców.

Władze Białegostoku przyznają, że skala projektu nie jest duża w stosunku do potrzeb, ale traktują go jako swego rodzaju pilotaż. Chcą bowiem poznać skalę zainteresowania mieszkańców i nie wykluczają podobnych działań w przyszłości.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE