ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsza turbina na ogromnej farmie wiatrowej na Bałtyku
21.02.2017r. 10:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, zainstalowano pierwszą turbinę na budowanej na Bałtyku farmie wiatrowej Wikinger o docelowej mocy 350 MW. W trakcie realizacji jest jeszcze większa farma wiatrowa, która również stanie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2.

Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o realizacji ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. W lipcu ubiegłego roku na miejscu pojawiły się pierwsze fundamenty.

Początkowo przyjęto, że moc tej farmy wiatrowej wyniesie 400 MW i że turbiny dostarczy francuska Areva lub hiszpańska Gamesa. W obu przypadkach chciano zastosować turbiny o mocy 5 MW. Jednak dzisiaj dostępne na rynku wiatrowym technologie umożliwiają wykorzystanie jeszcze większych turbin, dzięki czemu można ograniczyć koszty inwestycji.

Teraz jest mowa o budowie mniejszej farmy wiatrowej o łącznej mocy 350 MW, która ma się składać z 70 turbin, co oznacza, że Iberdrola nie wycofała się z planu zastosowania turbin o jednostkowej mocy 5 MW.

Ostatecznie turbiny dostarczy firma Adwen, czyli joint-venture zawiązane przez Gamesę i Arevę w celu budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Na razie zakończono montaż wszystkich 70 fundamentów, a inwestor zapewnia, że prace postępują zgodnie z planem. Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec tego roku.

Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych.
Obecnie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego działają na razie dwie farmy wiatrowe - EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW.

Baltic 2 nie jest największą farmą wiatrową, która powstała dotąd na Morzu Bałtyckim. Większa jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Dong Energy w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW.

Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

Również w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa kolejnej morskiej farmy wiatrowej, która stanie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Morska farma wiatrowa Arkona będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.

Inwestycja, której koszt wycenia się na 1,2 mld euro, ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Po jej uruchomieniu niemiecki E.ON stanie się pierwszą firmą, która posiada morskie farmy wiatrowe zarówno na Morzu Północnym jak i Bałtyckim.

Pierwszy projekt morskiej farmy wiatrowej, który ma powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego i który już uzyskał decyzję środowiskową, zakłada budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy od 600 do 1200 MW i jest realizowany przez Polenergię.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 21.02.2017r. 11:02
Nigdy nie wątpiłem, że zawsze wygra efekt skali. Nie będzie programu "w każdej gminie wiatrak 500 kW bez strat... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 21-02-2017r. 15:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 21.02.2017r. 17:14
A co z naszymi farmami na Bałtyku , coś się dzieje ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: KR 21.02.2017r. 18:12
1,4 miliarda euro za 350 MW to 4 miliony za megawat mocy zainstalowanej. Na nasze to oznacza, po obecnym kursie, 17.2... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE