ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Certyfikaty za energię z biogazu już 10 razy droższe niż certyfikaty zielone
08.03.2017r. 11:08

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, producenci energii odnawialnej, którzy sprzedają zielone certyfikaty na TGE, nie mają powodów do zadowolenia. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja producentów energii z biogazu, dla których w ubiegłym roku wydzielono osobną pulę certyfikatów. Cena tzw. błękitnych certyfikatów - w przeciwieństwie do ceny certyfikatów zielonych - systematycznie rośnie.

Notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów, rozpoczęto we wrześniu 2016 r.

Wprowadzenie ich do obrotu było konsekwencją wdrożenia ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, której autorzy przewidzieli preferencje dla producentów energii z biogazu - m.in. poprzez wydzielenie osobnego obowiązku zakupu energii produkowanej w biogazowniach rolniczych. Takich preferencji nie otrzymali natomiast producenci energii z farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy elektrowni wodnych.

W tym roku tzw. obowiązek OZE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni wynosi 15,4 proc., a obowiązek związany z zakupem certyfikatów wydawanych za produkcję energii w biogazowniach rolniczych sięga 0,6 proc.

Ministerstwo Energii przewidziało ponadto dla właścicieli biogazowni rolniczych możliwość przejścia z systemu certyfikatów do rozliczeń w ramach systemu aukcyjnego. Zorganizowane w tym celu aukcje, które odbyły się w dniu 30 grudnia 2016 r., nie cieszyły się jednak dużą popularnością wśród biogazowników - m.in. ze względu na fakt uzyskania wcześniej pomocy inwestycyjnej, która pomniejszyłaby cenę otrzymywaną za energię w reżimie aukcyjnym (kilku z nich nie zgłosiło swoich ofert ze względu na problemy z dostępem do internetowej platformy aukcyjnej). W efekcie większość z około 100 działających w Polsce biogazowni rolniczych pozostała w systemie certyfikatów.

Jak pokazują ostatnie notowania tzw. błękitnych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii, ich cena systematycznie rośnie, co pozwala sądzić, że decyzja o pozostaniu w systemie certyfikatów mogła być słuszna - przynajmniej na razie, gdyż taki trend w przyszłości oczywiście może się odwrócić.

Póki co ceny błękitnych certyfikatów na TGE rosną. W pierwszym miesiącu notowań, czyli we wrześniu 2016 r. ich średnia cena wyniosła 277,67 zł/MWh przy minimalnym wolumenie obrotów rzędu 2,886 GWh. Później jednak obroty się zwiększyły, a cena certyfikatów wzrosła. W grudniu przekroczyzła 300 zł/MWh.
Na początku tego roku ceny certyfikatów nadal rosły. W styczniu średnia cena wyniosła 301,15 zł/MWh i zanotowano wówczas największy jak dotąd wolumen sprzedaży na poziomie 47,26 GWh. Natomiast w ubiegłym miesiącu średnia cena wyniosła już 336,92 zł/MWh - mimo niższego wolumenu 20,87 GWh. W jednej z zanotowanych w lutym transakcji błękitne certyfikaty sprzedano nawet za niemal 440 zł/MWh.

Podczas gdy biogazownicy sprzedający swoje certyfikaty na TGE zarabiają coraz więcej, sytuacja pozostałych producentów energii odnawialnej, którzy również sprzedają swoje certyfikaty na Giełdzie, robi się coraz bardziej dramatyczna. W lutym średnia cena zielonych certyfikatów spadła do zaledwie 36,38 zł/MWh, podczas gdy jeszcze rok wcześniej wynosiła ponad 115 zł/MWh.

Podczas pierwszego marcowego notowania certyfikatów na TGE, cena praw majątkowych za energię z OZE w notowaniach sesyjnych jeszcze bardziej spadła - do poziomu zaledwie 33,92 zł/MWh. Cena certyfikatów biogazowych ukształtowała się na poziomie 329,19 zł.

Natomiast w drugim w tym miesiącu, wczorajszym notowaniu zielonych certyfikatów na TGE, ich cena w notowaniach sesyjnych wyniosła 33,6 zł/MWh, a cena certyfikatów biogazowych wzrosła do 339,11 zł/MWh.

Na koniec 2016 r. w Polsce zarejestrowane w systemie Agencji Rynku Rolnego były 94 biogazownie rolnicze o łącznej mocy 101,2 MW. Do systemu aukcyjnego wejdą operatorzy tylko 7 biogazowni.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: gregor 09.03.2017r. 07:42
To wadliwe zapisy ustawy są przyczynkiem do spekulacji na TGE. Na tym nie zarabiają producenci energii a spekulanci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Randy Mott 09.03.2017r. 08:36
It is still not unclear if the European Commission will approve them. This is certainly not technology neutral. The proper fix would be to levelize certificate support by costs of production. Nadal nie jest jasne, czy Komisja Europejska będzie je zatwierdzić. To z pewnością nie jest neutralne. Właściwa poprawka byłoby levelize poparcie certyfikatu o koszty produkcji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 44 09.03.2017r. 08:49
I dokąd taka polityka prowadzi ?!
Jak rząd chce uzyskać zakładane wskaźniki OZE, skoro bazowe jego źródło, czyli biomasa, jest już na totalnym dnie a światełka w tunelu nie tylko nie widaĆ ale i w ogóle tunelu brak ?!
Nawiasem mÓwiąc, które zakŁady dedykowane na biomasę pracująją z pełną mocą , o ile w ogóle pracują ?
A o jakim otwarciu kraju na biogaz (najdroższa energia OZE) można mówić przy tych 94 biogazowniach działających z których tylko 7 wejdzie do systemu aukcyjnego a dalsze aukcje są we mgle ?
PANIE MINISTRZE ENERGII, GDZIE TA "DOBRA ZMIANA" ?
PANIE MINISTRZE ROLNICTWA, CZY SPRAWA OZE (BIOGAZ, BIOMASA) W OGÓLE PANA NIE OBCHODZI ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Maciek 09.03.2017r. 09:11
Stara zasada TKM!!! nie ma podziału na opcje polityczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE