ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sygnatariusze spoza OPEC nie wywiązują się z porozumienia naftowego
16.03.2017r. 06:03

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), zgodnie ze stanem na koniec lutego, państwa OPEC wypełniły plan zmniejszenia wydobycia ropy w 98 procentach. Pozostałe kraje, które przystąpiły do porozumienia naftowego, zrobiły to jedynie w 37 procentach.

Jak poinformowała MAE, państwa które przystąpiły do porozumienia naftowego, wypełniają swoje zobowiązania w różnym stopniu. Według wyliczeń ekspertów w trakcie dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku kraje OPEC, które zobowiązały się do redukcji wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie, zrealizowały ten plan w 98 procentach, podczas gdy pozostałe 11 państw będących stronami porozumienia zrobiło to jedynie w 37 procentach.

Jednocześnie MAE podkreśliła, że tak wysoki wynik OPEC jest przede wszystkim efektem działań Arabii Saudyjskiej, która wypełniła zobowiązania w 135 procentach. W tym samym czasie Rosja zredukowała wydobycie jedynie w 40 procentach z zadeklarowanych 300 tys. baryłek dziennie. Pozostałe 300 tysięcy baryłek przypada na dziesięciu pozostałych producentów spoza OPEC, którzy podpisali porozumienie o cięciach.

Największy wkład w spadek wydobycia w Rosji wniósł Rosnieft, który zmniejszył je o 82 tys. baryłek dziennie. W okresie styczeń-luty Łukoil zmniejszył dzienne wydobycie ropy o 17 tys. baryłek, Gazprom Nieft - o 23 tys., Surgutnieftegaz - o 11 tys. Według danych Centralnego Zarządu Kompleksu Paliwowo-Energetycznego (CDU TEK) w lutym 2017 roku łączny dzienny wolumen wydobycia w Rosji wyniósł 11,109 mln baryłek, co w porównaniu ze styczniem oznacza niemal niezauważalny spadek.
Co ciekawe, 14 marca okazało się, że na koniec lutego 2017 roku w Arabii Saudyjskiej wzrosło wydobycie ropy o 263 tys. baryłek, ponownie przewyższając poziom 10 mln baryłek dziennie. Przy czym Rijad nie naruszył swoich zobowiązań wynikających z porozumienia naftowego, ponieważ w styczniu zredukował wydobycie w większym stopniu niż planował. Niemniej jednak eksperci postrzegają ten wzrost jako swego rodzaju potwierdzenie ostatnich wypowiedzi saudyjskiego ministra energetyki Khalida al-Faliha, w których stwierdzał w kontekście porozumienia naftowego, że Saudyjczycy nie zamierzają się poświęcać i realizować cięcia samotnie, aby innym wydobywcom ropy wiodło się lepiej dzięki niższej cenie wywołanej spadkiem podaży.

Zdaniem szefowej zespołu ds. strategii surowcowych w RBC Capital Markets Helimy Croft po raz kolejny Rijad pokazuje surową postawę, chcąc zmusić pozostałe strony porozumienia naftowego do tego, aby przestrzegały podjętych przez siebie zobowiązań. Do kolejnego szczytu OPEC, podczas którego zaplanowane są rozmowy na temat rewizji wdrożenia ograniczeń w wydobyciu ropy, ma dojść 25 maja w Wiedniu.

Według Międzynarodowej Agencji Energii brak pełnego wypełnienia porozumienia naftowego jest związany z bardzo dużymi rezerwami surowca zgromadzonymi w magazynach w 2016 roku. Jak wylicza MAE, przy utrzymaniu obecnych wolumenów wydobycia i zużycia ropy, do końca czerwca nadpodaż surowca na rynku będzie wynosić ok. 500 tys. baryłek dziennie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE