ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gorsze wyniki Serinus Energy za rok 2016
17.03.2017r. 00:10

W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego pomniejszone o koszty należności koncesyjnych wypracowane przez Serinus Energy spadły o prawie 40 proc., pogłębiła się przy tym strata netto spółki.

Uzyskana przez Serinus w 2016 roku średnia produkcja (dla SEN WI) w Tunezji wyniosła 1.124 boe/d, co stanowi spadek w stosunku do 1.348 boe/d uzyskanych w 2015 r. Niższą produkcję w 2016 roku spółka tłumaczy między innymi kwestiami technicznymi, w tym niedrożnością odwiertu WIN-12bis i awarii pompy ESP, co spowodowało konieczność przeprowadzenia pozaplanowych prac rekonstrukcyjnych na odwiertach CS-1, CS-9 i CS-3.

Przychody, po odliczeniu opłat koncesyjnych (ang. royalties) uzyskane w Tunezji za rok kończący się 31 grudnia 2016 r. spadły i wyniosły 14,0 mln USD w porównaniu do 23,0 mln USD odnotowanych w 2015 r., co wynika z obniżonych cen surowców i niższej produkcji.

Przychody za okres trzech miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 r., po odliczeniu opłat koncesyjnych, obniżyły się do kwoty 3,7 mln USD, wobec 4,2 mln USD odnotowanych w porównywalnym okresie roku 2015, ze względu na niższe wydobycie, co częściowo zostało skompensowane przez wzrost cen surowców.

Odnotowana przez Serinus strata netto z działalności kontynuowanej za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. wyniosła 27,5 mln USD, w porównaniu do 52,2 mln USD w 2015 r. Strata ta obejmowała odpis z tytułu utraty wartości aktywów w kwocie 16,8 mln USD (2015 r.: 51,4 mln USD) wynikający z ujemnego rezultatu weryfikacji technicznej rezerw oraz ze spadków cen ropy i gazu.
Serinus dokonał w roku 2016 nakładów inwestycyjnych w kwocie 3,6 mln USD, z czego kwoty 1,9 mln USD było przeznaczone na inwestycje w Tunezji, a 1,7 mln USD w Rumunii.

W 2016 roku Serinus spłacił 7,6 mln USD, w tym odsetki, z kredytu głównego EBOR, wykorzystując środki ze sprzedaży aktywów na Ukrainie. W marcu i wrześniu 2016 r. zostały spłacone zgodnie z harmonogramem raty półroczne w kwocie 1,7 mln USD każda, a w maju 2016 r. zapłacono 3,4 mln USD w ramach mechanizmu odprowadzania nadwyżki środków pieniężnych. Na 31 grudnia 2016 r. pozostałe do spłaty zadłużenie w ramach kredytu głównego wynosiło 7,1 mln USD.

Na 31 grudnia 2016 r. spółka nie dopełniła kowenantu zadłużenie finansowe do EBITDA na poziomie skonsolidowanym dotyczącego kredytu z EBOR. Po zakończeniu roku EBOR formalnie odstąpił od wymogu utrzymania tego wskaźnika dla roku zakończonego 31 grudnia 2016 r. Kredyt spłacany będzie zgodnie z pierwotnym harmonogramem, a bank nie będzie sięgał do ustanowionych zabezpieczeń. Jednak ze względu na niedopełnienie wskaźnika na dzień 31 grudnia 2016 r., Serinus dokonał reklasyfikacji długoterminowego zadłużenia z tytułu kredytu na zobowiązanie krótkoterminowe w sprawozdaniu finansowym, zgodnie z wymogami standardów rachunkowości.

Serinus zapowiada, że w najbliższym kresie będzie koncentrowała się na rozwoju projektu rozbudowy stacji gazowej na polu Moftinu w Rumunii, co obejmować będzie budowę infrastruktury naziemnej. Według spółki produkcja z odwiertów gazowych Moftinu-1001 i Moftinu-1000 rozpocznie się na początku 2018 r. Spółka uzyskała wszystkie niezbędne zgody i wkrótce ruszy z budową stacji gazowej o przepustowości operacyjnej na poziomie 15 MMcf/d. Prace nad projektem będą trwały w 2017 roku, pierwszy przepływ gazu jest oczekiwany I kw. 2018 r . Spółka prowadzi również prace nad programem wierceń, który stanowiłby realizację zobowiązań do wykonania prac w ramach uzyskanego przedłużenia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE