ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Monitorig porealizacyjny - ryzyka
17.03.2017r. 06:16

Michał Kaczerowski, prezes zarządu Ambiens
W dobie zniżkujących cen zielonych certyfikatów, niepewności interpretacyjnych podatku od nieruchomości inwestorzy wiatrowi weryfikują warunki współpracy z podwykonawcami oraz partnerami. To zrozumiałe. W konsekwencji tego rośnie waga ceny jako dominującego kryterium zakupowego. Rodzi to naturalne pytanie o ryzyka i niebezpieczeństwa ewentualnych zaniżeń standardów oraz jakości.

O tym ostatnio mieliśmy w Ambiens okazję dyskutować w kontekście monitoringów porealizacyjnych. Najtrafniej złożoność problemu opisują nasze doświadczenia oraz zasłyszane case'y.

4 rok... 3 letniego monitoringu

Zostaliśmy kilka miesięcy temu zaproszeni do postępowania przetargowego obejmującego dodatkowy, 4 rok porealizacyjnego monitoringu ornitologicznego oraz chiropterologicznego farmy wiatrowej. Standardowo poinwestycyjne prace inwentaryzacyjne w zakresie przyrody obejmują 3 lata. Tutaj oczekiwanie rozszerzenia kontroli terenowych o kolejny okres wynikało z niejednoznaczności interpretacyjnej decyzji środowiskowej oraz zaniedbań i uchybień metodologicznych podczas realizowanych prac.

Koszt dodatkowy: > 20.000-30.000 zł

Ptaki... widmo

Niedawno jedna z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska zwróciła się do nas z prośbą o eksperckie konsultacje, podpowiedź w nietypowej sprawie. Część farmy wiatrowej generować miała ponadprzeciętną śmiertelność kluczowych gatunków ptaków, których obecności nie dostrzegali zatrudnieni przez inwestora pracownicy. To drugi podobny przypadek, o którym słyszymy, gdzie indziej newralgiczne osobniki były wyposażone w loggery automatycznie rejestrujące ich obecność. Oprócz oczywistej potrzeby wdrożenia działań kompensujących i/lub minimalizujących (w zależności od przyjętej strategii) inwestor narażony jest na szereg dodatkowych, niepotrzebnych kosztów, które powinien wykluczyć dobrze zaprojektowany i realizowany rzetelny monitoring.

Koszty dodatkowe: > 50.000 zł netto

Kary pieniężne

Świadomi inwestorzy od zawsze przywiązywali dużą wagę do znaczenia oraz konsekwencji wynikających z decyzji środowiskowej. Jednak od nowego roku wywiązywanie się z obowiązków decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nabiera nowego znaczenia. Od 1 stycznia 2017 zgodnie z nowelizacją Ustawy z 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko wprowadzone zostają administracyjne kary pieniężne za nieprzestrzeganie wymogów określonych w decyzji środowiskowej. Sankcje finansowe z tego tytułu, zgodnie z unijnymi dyrektywami, mają być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ustala indywidualnie karę w oparciu o liczbę i wagę naruszeń, maksymalny wymiar kary został określony na kwotę 1 miliona zł. Kara grozi za naruszenie warunków korzystania ze środowiska na wszystkich trzech etapach życia projektu (realizacji, eksploatacji, likwidacji) oraz za niewykonanie nałożonego w decyzji środowiskowej obowiązku, np. analizy/monitoringu porealizacyjnego.

Możliwa wysokość kary: 500 - 1.000.000 zł

Powyższe historie mogą służyć jako wskazówka w decyzjach zakupowych przy rosnącej presji ceny. Jednocześnie dotyczą wszystkich inwestorów współpracujących już z konsultantami w zakresie decyzji środowiskowych i analiz porealizacyjnych (patrz również: Dekalog inwestora: http://www.ambiens.pl/blog/dekalog-inwestora/ ). Monitoring porealizacyjny, jak często błędnie się rozumie, nie jest formalnością a istotnym elementem projektu, dającym wymierne korzyści również finansowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE