ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dwa obozy sporu o Nord Stream 2
17.03.2017r. 06:20

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Financial Times potwierdza informacje przekazane wcześniej przez EurActiv.com. Prawnicy Komisji Europejskiej twierdzą, że prawo unijne nie może zostać użyte wobec kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Spór na ten temat dzieli Europę na dwa obozy, na których czele stanęły Polska i Niemcy.

FT widział dokumenty służby prawnej Komisji. Mimo to wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza wskazują na to, że Bruksela chce wpisać projekt w ramy prawne. - Wszystkie kluczowe zasady powinny być w całości zastosowane wobec tak istotnego projektu - powiedział. Ostrzegł, że w innym wypadku gazociąg powstanie jedynie w zgodzie z rosyjskim prawem, co stworzy "pustkę prawną". Wcześniej Szefczovicz proponował niemieckiemu regulatorowi stworzenie specjalnych regulacji na potrzeby Nord Stream 2.

Niemcy bronią Nord Stream 2 przed Komisją

Jednak interpretacja Szefczovicza została odrzucona przez tego regulatora - Bundesnetzagentur. Financial Times cytuje Jochena Homanna, dyrektora tego podmiotu, który nadzoruje sieć gazową w Niemczech. W odpowiedzi BnetzA na pytanie o opinię skierowane do niej przez Komisję Homann napisał, że tego rodzaju gazociąg podmorski nie jest przedmiotem prawa unijnego. Odwołał się do opinii prawników Komisji.

Financial Times dotarł do tej opinii, którą opisywał już EurActiv.com. Prawnicy piszą, że "mamy do czynienia z konfliktem prawnym, który najlepiej rozwiązać poprzez międzynarodowe negocjacje". Chodzi o konflikt prawa rosyjskiego z unijnym przy Nord Stream 2.

Homann przypomina, że prawo unijne nie zostało zastosowane wobec Nord Stream 1, więc dyskryminacją byłoby jego zastosowanie wobec drugiej inwestycji. W podobnym tonie wypowiada się Gazprom. - Podstawowa zasada Unii jako takiej: prawo musi być stosowane jednakowo wobec wszystkich sprawia, że Nord Stream 2 nie można traktować gorzej w obliczu prawa niż jakikolwiek inny gazociąg tego typu tylko ze względu na powody polityczne - ocenił rzecznik Nord Stream 2 Sebastian Sass.

Dyskusja na ten temat w Komisji Europejskiej ma być prowadzona dalej. Jej tematem będzie również utrzymanie tranzytu przez Ukrainę pomimo planów zwiększania dostaw szlakiem niemieckim dzięki Nord Stream 2. Szefczovicz liczy na to, że uda się utrzymać minimalne dostawy, co pomoże ustabilizować sytuację na Ukrainie, ale także zachować część zysków jego rodzimej Słowacji, która jest kolejnym krajem tranzytowym na szlaku.
Dwa obozy

Dania i Szwecja mają ocenić wniosek Nord Stream 2 o budowę gazociągu na ich wodach terytorialnych. Wezwały one Komisję Europejską do jasnej oceny prawnej projektu, aby mogły zdecydować. Komisja odmówiła oceny prawnej projektu, który nie jest przedmiotem umowy międzyrządowej, a kontraktu między firmami.

Jednocześnie zeszłego lata dziewięć krajów unijnych: Polska, kraje Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie, Chorwacja i Rumunia napisały list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude Junckera z ostrzeżeniem, że Nord Stream 2 zwiększy zależność od rosyjskiego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, a tym samym podniesie ryzyko geopolityczne. Konsorcjum Nord Stream 2 obstaje przy stanowisku, że jest to projekt czysto komercyjny.

Prawo może wymusić rewizję projektu

Zakłada on budowę dwóch nitek gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o łącznej przepustowości 55 mld m3 rocznie z opcją powiększenia do 60 mld m3 rocznie. Pozwoli on tłoczyć do Europy Środkowo-Wschodniej więcej gazu z Rosji, co zagrozi rozwojowi rynku, pojawieniu się alternatywnych źródeł dostaw (LNG, Norwegia, itd.) oraz bezpieczeństwu dostaw. Mimo to projekt ma wsparcie Niemiec, których wicekanclerz opowiedział się za realizacją Nord Stream 2.

Kraje Europy Zachodniej, których spółki chcą zaangażować się w to przedsięwzięcie, są co najmniej neutralne wobec projektu: Wielka Brytania i Holandia (Shell), Austria (OMV), Francja (ENGIE)i właśnie Niemcy (BASF/Wintershall oraz E.on/Uniper).

Jeżeli prawo unijne będzie miało zastosowanie wobec Nord Stream 2, projekt będzie musiał ulec rewizji. Gazprom będzie musiał ustanowić niezależnego operatora i dopuścić konkurencję do przepustowości. Na BiznesAlert.pl można przeczytać w jaki sposób mógłby to osiągnąć.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: pragmatyk 17.03.2017r. 08:36
To byłoby na tyle jeżeli chodzi o solidarność w UE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 17.03.2017r. 08:46
I teraz widać to jak gdzie dokładnie Niemcy mają Polskę. Tusk marionetka Merkel oddaje wszystko za ciepłą posadkę.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stach44 17.03.2017r. 12:01
Zgadzam się z Panem Andrzejem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: j-23 17.03.2017r. 15:41
Niemcy i cała UE ma Polskę tam gdzie Polska sama się postawiła. Dopiero co Kaczyński krzyczał że problemy UE nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE