ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiński fundusz inwestycyjny zainteresowany udziałem w prywatyzacji Saudi Aramco
17.03.2017r. 08:15

Agencja Bloomberg donosi, że fundusz inwestycyjny Chin jest zainteresowany udziałem w prywatyzacji Saudi Aramco. Chiński Fundusz Inwestycyjny ma złożyć wstępną ofertę, ale nadal nie ma formalnego porozumienia w tej sprawie.

W tym tygodniu król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abdul-Aziz Al Saud odwiedzi Chiny. W toku wizyty ma podpisać szereg porozumień gospodarczych na kwotę 65 mld dolarów. Saudi Aramco podpisało już memorandum o porozumieniu z China North Industries Group w sprawie współpracy w sektorze petrochemicznym.

5 procent akcji Saudi Aramco ma trafić na giełdę w ramach wstępnej oferty. Ich wartość jest szacowana na 100-150 mld dolarów. Oferta ma się pojawić w 2018 roku. Firma rozważa lokalizację IPO, które może odbyc się w Hong Kongu, Londynie, Nowym Jorku, Singapurze albo Tokio.
Arabia Saudyjska walczy o chiński rynek zbytu ropy z konkurencją rosyjską. Jednocześnie Arabia i Rosja są sygnatariuszami porozumienia naftowego mającego zmniejszyć podaż ropy na rynku w celu podniesienia jej ceny. Rosjanie nie wywiązują się z układu. Miał on zastąpić wojnę cenową, czyli zalewanie rynku ropą w celu utrzymania udziałów rynkowych. Arabia stosowała tę taktykę m.in. w Chinach, gdzie rywalizowała z Rosją. Doprowadziła ona jednak do wzrostu nadpodaży i spadku cen baryłki.

Nie wiadomo czy problemy porozumienia naftowego skłonią Arabów do powrotu do walki z Rosją o Chiny za pomocą wojny cenowej. Jednak współpraca przy prywatyzacji Saudi Aramco i w sektorze petrochemicznym mogą być argumentem za zwiększeniem dostaw ropy z Arabii kosztem Rosji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE