ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ugoda KE-Gazprom po myśli Rosjan
17.03.2017r. 08:45

Jak poinformował BiznesAlert.pl, wg ośrodka analitycznego Breugel, zaproponowana przez Gazprom propozycja ugody z Komisją Europejską w śledztwie antymonopolowym nie stanowi dla Rosjan wyzwania.

Według Simona Tagliapietry Gazprom nie będzie dążył do naruszenia ugody, ponieważ jej założenia są zgodne z jego interesami. Komisja zarzuciła Gazpromowi, że blokował transgraniczny przepływ gazu w regionie, stosował nieuczciwe ceny i uzyskiwał nieuprawniony wpływ na infrastrukturę wykorzystując dominującą pozycję na rynku.

Propozycja zakłada, że Rosjanie przestaną blokować wolny handel gazem na granicach państw Europy Środkowo-Wschodniej poprzez usunięcie zakazu reeksportu i punktów odbioru z umów, zmieni formułę cenową na bardziej zbliżoną do cen europejskich oraz możliwość rewizji warunków cenowych w razie dużego odchylenia od konkurencyjnych ofert. Nie będzie także żądał odszkodowania od Bułgarii za wycofanie się z South Stream. Komisja uznała, że te koncesje w pełni odpowiadają na jej obawy. Sprzeciw podtrzymuje polskie PGNiG, które nie jest usatysfakcjonowane propozycją.

Tagliapietra pisze, że z punktu widzenia rynkowego w interesie Gazpromu leży osiągnięcie ugody na powyższych warunkach, ponieważ pozwoli mu uniknąć kary szacowanej na 8 mld dolarów, czyli 10 procent jego globalnych przychodów w 2015 roku. Bez ugody Komisja prawdopodobnie i tak zażądałaby od Gazpromu koncesji, na przykład ustąpienia na rynku z części aktywów na korzyść konkurencji, co byłoby zagrożeniem dla Rosjan. Koncesje z ugody są ostatecznie zgodne z interesem Gazpromu. Europa pozostanie kluczowym rynkiem, bo zwrot do Azji jest utrudniony przez konkurencję w postaci LNG. Większa elastyczność proponowana w ugodzie pozwoli Rosjanom na obronę udziałów na rynku europejskim.
Komisja Europejska dała siedem dni na komentarz do propozycji dla wszystkich podmiotów, których będzie dotyczyć ewentualna ugoda. Potem Komisja ma podjąć decyzję, czy warto finalizować ukłąd z Gazpromem. Jeżeli do tego dojdzie, będzie on wiążący prawnie, co oznacza, że jeśli Rosjanie spróbują złamać warunki, zagrozi im wspomniana wyżej kara. Jednak w przekonaniu Breugla nie ma przesłanek za tym, aby Gazprom złamał obietnice, które są zgodne z jego interesami.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele PGNiG, którzy w rozmowie z BiznesAlert.pl zapowiedzieli, że złożą obszerną krytykę ugody w toku testu rynkowego wspomnianego powyżej. - Nasza wstępna ocena pokazuje, że deklaracje Gazpromu nie są wystarczające, by usunąć negatywny wpływ naruszenia zasad konkurencji przez tę firmę na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polskiego - przekazał prezes PGNiG Piotr Woźniak w rozmowie z Financial Times. W komentarzu dla BiznesAlert.pl stwierdza, że ugoda pozwoli Gazpromowi na dalszą ekspansję w Europie, a jednocześnie pozwoli uniknąć kar.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE