ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Do Azji trafia więcej ropy niż przed porozumieniem OPEC
17.03.2017r. 10:48

Łukasz Bugaj
Analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Fundamentalna sytuacja na rynku ropy specjalnie się nie zmienia od dłuższego czasu. Mimo cięcia produkcji przez OPEC, na rynku wciąż występuje nadpodaż surowca, która generowana jest przez silną produkcję w USA oraz dyskusyjną zgodność krajów kartelu w ograniczeniu dostaw ropy.

W praktyce główny ciężar ograniczenia produkcji wzięła na siebie Arabia Saudyjska, która będąc największym członkiem OPEC, wydatnie wpływa na statystyki całego kartelu, które tym samym są pozytywne na tle historycznej normy. Jednym z celów zmniejszenia podaży surowca miało być ograniczenie jego rezerw, a te w USA przez dłuższy okres czasu utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. Dopiero w tym tygodniu zanotowano ich spadek, co ustabilizowało ceny po dynamicznym spadku w minionym tygodniu.

Tymczasem jednak pojawiły się szacunkowe dane wskazujące, że dostawy ropy do Azji, czyli największego i najszybciej rosnącego rynku, są w tym miesiącu o 3 proc wyższe niż w grudniu, czyli jeszcze przed wejściem w życie porozumienia OPEC. Tym samym Azja pozostaje "zalana" ropą, gdzie ponad 30 supertankowców cumuje przy wybrzeżu w okolicach południowej Malezji i Singapuru, mimo że terminowa struktura cen ropy czyni operację jej przetrzymywania za nieopłacalną.

W konsekwencji OPEC jest coraz bardziej zmuszony do poważnego rozważania przedłużenia swojego porozumienie, na co zresztą w czwartek wskazała Arabia Saudyjska. Ceny ropy pozostają więc pod fundamentalną presją i utrzymują się poniżej psychologicznego poziomu 50 dolarów za baryłkę, który musi być przełamany, by myśleć o odreagowaniu wcześniejszych spadków.

(569x427)Notowania ropy - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE