ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy zamienią b. kopalnię węgla w magazyn energii z OZE
17.03.2017r. 11:17

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, kopalnia Prosper-Haniel, zanim została zlikwidowana, przez ćwierć wieku dostarczała węgiel dla niemieckich elektrowni. Teraz na jej terenie powstanie ogromny magazyn energii produkowanej przez niemieckie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Władze Nadrenii-Północnej Westfalii podjęły decyzję o wykorzystaniu terenu jednej z byłych, położonych na terenie tego landu kopalń w elektrownię szczytowo-pompową, w której będzie magazynowana energia ze źródeł odnawialnych.

Na terenie byłej kopalni węgla Prosper-Haniel w Bottrop powstanie elektrownia szczytowo-pompowa o mocy sięgającej 200 MW. Będzie w niej magazynowana energia o pojemności odpowiadającej zapotrzebowaniu około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

W projekt zaangażował się lokalny uniwersytet z Duisburga, a także właściciel terenów po b. kopalni RAG AG, który ma być głównym inwestorem.
Władze kraju związkowego zapewniają, że są otwarte na realizację kolejnych tego rodzaju projektów, co ma służyć wypełnieniu celu w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii na poziomie 30 proc. do roku 2025, tworząc w ten sposób pole do aktywności gospodarczej w regionach dotkniętych problemami ekonomicznymi na skutek likwidacji przemysłu węglowego.

Na razie Nadrenia-Północna Westfalia to niemiecki lider w produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach, a swoje siedziby mają tam największe koncerny energetyczne RWE, E.ON czy Steag.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 19.03.2017r. 11:11
Dobry pomysł.Po co dopłacać do naszych nierentownych kopalń jak można je zamienić na elektrownie szczytowo -pompowe i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 19.03.2017r. 11:32
Coś tu mało szczegółów technicznych. Czy to będzie gromadzenie wody, czy sprężonego powietrza ? Jak wodna - to gdzieś... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE