ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W I kw. możliwe dalsze zaburzenie relacji w cenach węgla i koksu - JSW
17.03.2017r. 13:55

W I kwartale możliwe jest dalsze zaburzenie relacji między ceną węgla koksowego JSW a benczmarkiem oraz ceną koksu a ceną węgla koksowego - poinformowali w piątek przedstawiciele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W czwartym kwartale średnia cena węgla koksowego z JSW wzrosła o 82,2 proc. w stosunku do trzeciego kwartału i wyniosła 600,6 zł/t. Cena koksu wzrosła w tym okresie o 20,6 proc. kdk do 673,33 zł/t.

Ceny uzyskane przez JSW w czwartym kwartale rozczarowały analityków. Wskazywali oni na duże dyskonto między ceną węgla koksowego JSW a ceną benczmarkową oraz między ceną koksu w relacji do węgla koksowego.

Przedstawiciele JSW tłumaczyli na piątkowym spotkaniu, że to zaburzenie relacji między benczmarkiem a cenami JSW wynika częściowo z gorszej jakości sprzedawanego węgla.

"W benczmarku są węgle lepszej jakości niż węgle JSW. Historycznie byliśmy blisko benczmarku. W momencie, gdy cena idzie mocno do góry, w negocjacjach cenowych podnoszony jest argument jakościowy, a te parametry odstają" - powiedział Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW. Wskazał, że na jednym z pokładów węgla koksowego jest "niewielkie pogorszenie", które się zbiegło ze wzrostem cen i podnoszeniem argumentu jakościowego przez odbiorców. Dodał, że to było zdarzenie jednorazowe w IV kwartale.

Pytany, czy ceny w I kwartale będą wyższe, odpowiedział: "Gdybyśmy odseparowali węgiel z tego chodnika, to tak".
Jolanta Gruszka, wiceprezes ds. handlu, zauważyła, że wzrost cen w IV kwartale nie wynikał z poprawy na rynku hutnictwa stalowego.

"Wzrost cen spowodowany był kumulacją zdarzeń jednorazowych, głównie w Azji" - powiedziała.

Wskazała, że zaburzenia po stronie podażowej spowodowały też zakłócenia w relacji cen koksu wielkopiecowego do cen węgla koksowego typu hard.

"Przez wiele lat nie było takiej sytuacji. Celem i intencją uczestników rynku jest przywrócenie relacji w kolejnych kwartałach" - powiedziała Gruszka.

Daniel Ozon pytany, czy będą zaburzenia relacji ceny węgla do benczmarku i ceny koksu do cen węgla koksowego w I kwartale tego roku, odpowiedział: "Racjonalne jest takie oczekiwanie i jeśli chodzi o węgiel, i koks".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE