ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Seminarium nt. Programu 200+
20.03.2017r. 05:23

Rozwój energetyki odnawialnej (OZE) w zdecydowanej części opartej na źródłach niesterowalnych (energetyka wiatrowa, fotowoltaika), w sposób zasadniczy ogranicza czas pracy dotychczas pracujących w podstawie bloków węglowych klasy 200MW i wymusza ich pracę z większą zmiennością obciążenia. Utrzymanie w dalszej eksploatacji dużej części tych bloków jest istotne dla zapewnienia bilansu mocy w systemie. Będą one jednak pracować w ciągu roku krócej, z mniejszym czasem wykorzystania mocy zainstalowanej, z dużą liczbą odstawień i ponownych uruchomień.

Zgodnie z prognozami Operatora Systemu Przesyłowego konwencjonalne, podkrytyczne bloki węglowe będą wykorzystywane w następujących reżimach pracy;
a) poniżej1500h/r i z około 50 uruchomieniami rocznie,
b) 1500-4000 h/r przy czym część będzie uruchamiana od 100 do 200 razy rocznie, a niektóre nawet do 300 razy w ciągu roku
c) powyżej 4000h/r

Ze względu na konieczność dostosowania bloków klasy 200 MW do nowych reżimów pracy, konieczne będzie przygotowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii umożliwiających spełnienie powyższych warunków.

Rozważa się utrzymanie części bloków w zimnej rezerwie i ich konserwację na dłuższe okresy.

Praca bloków JWCD w takich reżimach pracy powoduje istotne zwiększenie kosztów wytwarzania energii, na co dodatkowo nakładają się rosnące wymagania ochrony środowiska (Dyrektywa ETS, IED, konkluzje BAT). Dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i spełnienia powyższych założeń bloki (JWCD) powinny zostać zmodernizowane, tak aby w okresie ich wydłużonej żywotności (do ok. 2035 r.) zagwarantować ich maksymalną dyspozycyjność i akceptowalną sprawność, przy jak najniższych nakładach.

Dla zrealizowania zadań wynikających ze zmiany charakteru pracy bloków (JWCD), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamierza uruchomić program mający na celu opracowanie i wybór odpowiednich rozwiązań technicznych i formalnych dla modernizacji bloków parowych podkrytycznych, w szczególności bloków klasy 200 MW.

Wydłużenie pracy bloków 200MW winno zapewnić czas na podjęcie optymalnych dla gospodarki narodowej, decyzji dotyczących inwestycji w nowe źródła wytwórcze, z uwzględnieniem następujących i przewidywanych zmian w dostępności nowych technologii wytwarzania, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej.

W związku z powyższym TGPE, z udziałem NCBiR, organizuje w dniach 28 - 29 marca br. w Warszawie w Hotelu Boss przy ul. Żwanowieckiej 20, Seminarium poświęcone Programowi 200+.Zostaną na nim przedstawione zasady ww. programu dotyczące modernizacji jednostek wytwórczych 200MW, w zależności od charakteru ich pracy systemie KSE. Zakres tych działań połączony z koniecznością spełnienia wymagań BAT wiązać się będzie z istotnymi nakładami, które w ostatecznym rozrachunku trafią do dostawców i wykonawców.

Formularz rejestracji wraz z programem znajduje się na stronie: www.tgpe.pl w zakładce wydarzenia.
TGPE
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE