ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duński OSP gazu o BalticPipe
20.03.2017r. 05:48

Jak poinformował BiznesAlert.pl, duński operator sieci przesyłowej Energinet.dk opublikował raport za 2016 rok. Wynika z niego, że Dania jest zainteresowana projektem Korytarza Norweskiego, a w tym Baltic Pipe. Duńczycy podkreślają konkretne korzyści ekonomiczne oraz względy bezpieczeństwa jako argumenty za jego realizacją.

Duński operator sieci przesyłowej Energinet.dk podkreśla, że projekt Baltic Pipe, który jest jednym z pięciu elementów Korytarza Norweskiego, to dobre rozwiązanie dla Polski, Danii i całej Europy. Znalazło to odzwierciedlenie we wpisaniu projektu na unijną listę Projektów Wspólnego Zainteresowania, które mają prawo ubiegać się o unijne wsparcie. Prace przygotowawcze zostały wsparte przez Unię kwotą 400 tys. euro, co stanowiło 50 proc. kosztów studium wykonalności.

Duński operator otwarcie pisze o szansach dla Polski i Danii z tytułu realizacji Baltic Pipe.Henrik Riis, dyrektor planowania w spółce Energniet.dk, podkreśla, że gazociąg powinien powstać do 2022 roku. Duńczyk zaznacza, że projekt ma kontekst polityczny, ale nakłada się presja polityczna, chociaż Dania koncentruje się na ekonomicznych korzyściach z projektu.

Przypomina on, że zakończono studium wykonalności, które został częściowo finansowane przez UE. Badania, ocena techniczna i finansowa pokazuje, że Dania musi wybudować 120 km odcinek gazociągu morskiego wraz ze wpinką do systemu norweskiego. W zachodniej Jutlandii konieczne będzie zaś wybudowanie gazociągu o długości 210 km, a także tłocznie gazu.

Energinet.dk opublikowało raport dotyczący bezpieczeństwa dostaw gazu, z którego wynika, że w sytuacji zakończenia wydobycia gazu na złożu Tyra, Dania będzie zmuszona w krótkoterminowej perspektywie zwiększyć dostawy surowca z kierunku Niemiec. To jednak może nie wystarczyć i dlatego Dania prowadzi zaawansowane rozmowy z Polską i z Norwegią Należy rozważyć, czy konieczne będzie wdrożenie dodatkowych środków zabezpieczających - mówił na początku tego roku dyrektor rozwoju w Energinet.dk Søren Dupont Kristensen. Wydobycie ze złoża Tyra stanowi 90 proc. wydobycia całej eksploatacji gazu w Danii. Złoże pierwotnie miało zostać zamknięte pod koniec 2018 roku, Maersk Oil operator złoża cały czas jednak bada czy możliwe będą nowe inwestycje na tym złożu po 2020 roku. To jednak zależy od rozmów z duńskim rządem, który miałby wyłożyć część środków na inwestycje.

Kolejnym argumentem, są opłaty tranzytowe. Dzięki powstaniu Korytarza Norweskiego oraz przepływowi gazu do Polski oraz krajów sąsiednich, w tym do Ukrainy, Czech, Słowacji czy Litwy, wzrosną wpływy z opłat tranzytowych za wykorzystanie duńskiej infrastruktury, co może przełożyć się na niższe ceny przesyłu gazu na tamtejszym rynku.

Jak podkreśla Henrik Riis bez Baltic Pipe oraz tłoczonego przez tą infrastrukturę gazu w przyszłości koszty utrzymania i transportu gazu zacznie wzrosną Energinet.dk prognozuje po wybudowaniu Baltic Pipe niewielki spadek kosztów transportu w porównaniu do ich kosztów obecnie. - Mniejsze koszty transportu będą korzystne dla duńskich konsumentów gazu oraz producentów na Morzu Północnym. Oprócz niższych cen, Baltic Pipe zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu do Danii, w kontekście spadającego krajowego wydobycia - mówi Duńczyk w sprawozdaniu.

Henrik Riis, dyrektor planowania w spółce Energniet.dk, podkreśla, że gazociąg powinien powstać do 2022 roku. Duńczyk zaznacza, że projekt ma kontekst polityczny, ale Dania koncentruje się na ekonomicznych korzyściach. Przypomina on, że zakończono studium wykonalności, które został częściowo finansowane przez UE. Badania, ocena techniczna i finansowa pokazują, że Dania musi wybudować odcinek gazociągu morskiego o długości 120 km wraz ze wpinką do systemu norweskiego. W zachodniej Jutlandii konieczne będzie zaś wybudowanie gazociągu o długości 210 km, a także tłoczni gazu. W rozmowie z Biznes Alert.pl przedstawiciele rządu podkreślają, że to najdroższy element.
Energinet.dk opublikował raport na temat bezpieczeństwa dostaw gazu, z którego wynika, że w sytuacji zakończenia wydobycia gazu na złożu Tyra, Dania będzie zmuszona w krótkoterminowej perspektywie zwiększyć dostawy surowca z Niemiec. To jednak może nie wystarczyć i dlatego Dania prowadzi zaawansowane rozmowy z Polską i Norwegią. - Należy rozważyć, czy konieczne będzie wdrożenie dodatkowych środków zabezpieczających - mówił na początku tego roku dyrektor rozwoju w Energinet.dk Søren Dupont Kristensen. Wydobycie ze złoża Tyra stanowi 90 proc. całej eksploatacji gazu w Danii. Złoże pierwotnie miało zostać zamknięte pod koniec 2018 roku. Maersk Oil, operator złoża cały czas jednak bada czy możliwe będą nowe inwestycje na tym złożu po 2020 roku. To jednak zależy od rozmów z duńskim rządem, który miałby wyłożyć część środków na inwestycje.

Kolejnym argumentem są opłaty tranzytowe. Dzięki powstaniu Korytarza Norweskiego oraz przepływowi gazu do Polski oraz krajów sąsiednich, w tym do Ukrainy, Czech, Słowacji czy Litwy, wzrosną wpływy z opłat tranzytowych za wykorzystanie duńskiej infrastruktury, co może przełożyć się na niższe ceny przesyłu gazu na tamtejszym rynku.

Jak podkreśla Henrik Riis, bez Baltic Pipe oraz tłoczonego przez tę infrastrukturę gazu w przyszłości koszty utrzymania sieci i transportu gazu zacznie wzrosną. Energinet. dk prognozuje po wybudowaniu Baltic Pipe niewielki spadek kosztów transportu w porównaniu do obecnych. - Mniejsze koszty transportu będą korzystne dla duńskich konsumentów gazuoraz producentów na Morzu Północnym. Oprócz niższych cen, Baltic Pipe zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu do Danii, w kontekście spadającego krajowego wydobycia - mówi Duńczyk w sprawozdaniu.

Pod koniec zeszłego roku portal Ingeniøren powołując się na menadżera projektu w duńskiej firmie Energinet.dk Sofie Leweson podał wstępne szacunki kosztów tej inwestycji w wysokości 10-16 mld duńskich koron (5,8-9,2 mld zł według kursu z 17.03.2017). - Na obecnym etapie jest oczywiście zbyt wcześnie, aby podać dokładną kwotę.

Jak wynika z raportu Energinet.dk za 2016 rok, po stronie duńskiej koszty szacowane są 5 -10 mld duńskich koron (2,9 mld zł -5,8 mld zł według kursu z 17.03.2017). Polska strona nie podaje obecnie żadnych szacunków i od podawanych liczb wyraźnie się dystansuje.

Zgodnie z pracami nad studium wykonalności projektu, które zakończyło się pod koniec 2016 r., projekt dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe (o przepustowości do 10 mld m3) oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa do 2022 roku - przypomina BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE