ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największe na świecie turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Niemiec
20.03.2017r. 09:15

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, ogromne turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy ponad 8 MW wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, która powstaje w niemieckiej części Morza Północnego i której moc wyniesie 450 MW.

Duński koncern energetyczny Dong Energy, który realizuje projekt Borkum Riffgrund 2 wybrał do niego turbiny wiatrowe V164, które dostarczy japońsko-duńskie konsorcjum MHI-Vestas.

Producent turbin zaznacza, że w tym przypadku zastosuje rozwiązania pozwalające zwiększyć jednostkową moc turbin z 8 MW do 8,3 MW. Turbiny staną na głębokościach od 25 do 29 metrów. Odległość od brzegu wyniesie około 56 km.

Koszt morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2 szacuje się na 1,3 mld euro i po ukończeniu ma ona produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu około 318 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Ukończenie inwestycji zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r.

Pierwsze turbiny tego typu zostały już zainstalowane w ubiegłym roku na morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank, która znajduje się na Morzu Irlandzkim.

Japońsko-duńskie konsorcjum ma już ponadto zamówienia na elektrownie wiatrowe V164-8.0 na łączną moc około 2 GW. Ogromne wiatraki zostaną zainstalowane m.in. na farmach wiatrowych Rampion (400 MW, Wielka Brytania) Walney Extension (330 MW, Wielka Brytania), Horns Reef 3 (400 MW, Dania) oraz Norther (370 MW, Belgia).
MHI Vestas to utworzone zaledwie w 2014 r. joint venture przez duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas oraz japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries (MHI), w którym obie firmy posiadają po 50 proc. udziałów.

Vestas testuje już ulepszoną turbinę V164, której moc nominalną zwiększono do 9 MW. W ubiegłym miesiącu pobiła ona dzienny rekord produkcji energii, generując aż 216 MWh.

W 2016 roku w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,558 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 12,631 GW.

Na całkowity potencjał offshore w Europie składały się na koniec 2016 r. turbiny wiatrowe Siemensa o łącznej mocy 8,566 GW, turbiny MHI Vestas o łącznej mocy 2,075 GW, Senvion o mocy 783 MW, Adwen o mocy 660 MW, BARD o mocy 400 MW, WinWInD - 60 MW, GE Renewable Energy (Alstom) - 42 MW, a także turbiny o mocy 46 MW dostarczone przez pozostałych producentów.

Przeciętny współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku morskich wiatraków w Europie wyniósł w ubiegłym roku od 33,1 proc. do 42,9 proc. w zależności od technologii. Najwyższy - na poziomie 68,2 proc. - odnotowano w grudniu 2016 r. w przypadku farm wiatrowych pracujących na wodach należących do Wielkiej Brytanii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE