ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Słowacja popiera zniesienie sankcji wobec Rosji, ale nadal stawia opór przeciwko Nord Stream 2
20.03.2017r. 12:15

Jak poinformował BiznesAlert.pl, premier Słowacji Robert Fico wezwał Unię Europejską do zniesienia sankcji wobec Rosji. Jednocześnie podtrzymuje opór wobec projektu Nord Stream 2.

Fico ocenił w rozmowie z telewizją TA3 TV, że "sankcje nikomu nie pomogły". - Rosja nie jest naszym problemem. Jest nim głównie to, co stanie się z Unią Europejską - stwierdził. Jego zdaniem część polityków podważa priorytety słowackiej polityki zagranicznej w celu forsowania mniej istotnych postulatów.

W ten sposób odniósł się do apelu prezydenta Andreja Kiski, który skrytykował gabinet premiera Słowacji za to, że podważa słuszność polityki sankcji Unii Europejskiej.

Fico podkreślił, że polityka zagraniczna Słowacji bazuje na dwóch fundamentach: członkostwie w Unii i NATO. Podkreślił jednak, że czasami Bratysława jest zmuszona do obrony swych interesów w Brukseli. Przyznał, że w kontekście Nord Stream 2 musi działać, ponieważ ten projekt zagraża gospodarce słowackiej, która w dużej mierze czerpie zyski z tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium kraju.
Słowacja wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, krajami bałtyckimi, Rumunią i Chorwacją wysłały list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się rygorystycznej oceny zgodności projektu Nord Stream 2 z prawem unijnym i priorytetami Unii Energetycznej. W ich przekonaniu godzi on w bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty, bo zagraża bezpieczeństwu dostaw do Europy Środkowo-Wschodniej, pozwala na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej i zagraża alternatywnym źródłom dostaw.

Rosyjskie media spekulują, że opór Słowacji przeciwko Nord Stream 2 mógłby zniknąć, jeżeli Bratysława otrzymałaby gwarancje minimalnego tranzytu przez jej terytorium pomimo zastąpienia szlaku ukraińskiego doprowadzającego gazu na terytorium słowackie, szlakiem niemieckim, czyli Nord Stream 1 i 2 z uwzględnieniem dostaw przez Czechy i Słowację do krajów Europy Południowej. Może temu posłużyć projekt Eastring promowany przez Słowaków. Te spekulacje nie znalazły na razie potwierdzenia w rzeczywistości - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE