ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wzrost zatrudnienia w OZE zrekompensuje straty w sektorze paliw kopalnych
20.03.2017r. 12:26

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, globalne emisje dwutlenku węgla z sektora energetycznego mogą zostać zredukowane o 70 proc. do 2050 roku i kompletnie zniknąć do 2060 roku równocześnie z osiągnięciem pozytywnego wyniku ekonomicznego - czytamy w opublikowanym dzisiaj przez International Renewable Energy Agency (IRENA) i International Energy Agency (IEA) raporcie "Perspectives for the Energy Transition: Investment Needs for a Low-Carbon Energy Transition".

Autorzy raportu oceniają, że wykorzystanie energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej w krajach G20 i globalnie może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 gwarantującego zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza, a więc do poziomu pozwalającego uniknąć najniebezpieczniejszych konsekwencji zmiany klimatu.

Całkowite inwestycje potrzebne do dekarbonizacji sektora energetycznego szacowane są na 29 bilionów dolarów do 2050 roku, czyli 0,4 proc. globalnego PKB. Jak wskazuje IRENA, te inwestycje wraz z innymi politykami i działaniami prorozwojowymi doprowadzą do wzrostu globalnego PKB o 0,8 w 2050 roku, stworzenia nowych miejsc pracy w energetyce odnawialnej, których liczba przewyższyłaby i zrekompensowała straty w sektorze paliw kopalnych, wzrostu dobrobytu poprzez dodatkowe korzyści dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

Jak czytamy w raporcie, już w roku 2015 r. globalny sektor odnawialnych źródeł energii zatrudniał ponad 8 mln pracowników, z czego najwięcej przypadało na sektory energetyki słonecznej i bioenergii. Najwięcej osób branża OZE zatrudniała wówczas w Chinach (3,52 mln), Brazylii (0,92 mln), USA (0,77 mln), Indiach (0,42 mln), Japonii (0,39 mln), a także w Niemczech 0,36 mln.

W 2015 roku sektor energetyczny odpowiadał globalnie za emisje 32 gigaton (GT) CO2. Raport wskazuje, że poziom emisji w energetyce musi spadać systematycznie do 9,5 GT do 2050 roku, aby zmieścić się w limicie poniżej 2 stopni Celsjusza, wyznaczonego przez Porozumienie paryskie, a 90 proc. tych emisji można zredukować poprzez rozwój energetyki odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej.
Autorzy raportu wyliczają, że OZE obecnie odpowiada za 24 proc. światowego miksu wytwarzania energii i 16 proc. zaopatrzenia w pierwotne źródła energii. Jak wskazuje IRENA, do 2050 roku odnawialne źródła energii powinny odpowiadać za 80 proc. produkcji energii i 65 proc. pierwotnych źródeł energii.

W raporcie podkreśla się także potrzebę objęcia transformacją nie tylko sektora wytwarzania energii, ale także pozostałych sektorów dotyczących odbiorców końcowych, takich jak budownictwo, przemysł czy transport. Według autorów raportu, auta elektryczne powinny stać się dominującym typem samochodów do 2050 roku.

- Porozumienie paryskie pokazało bezprecedensową determinację, aby działać na rzecz klimatu. Należy skupić się na dekarbonizacji globalnego systemu energetycznego, ponieważ odpowiada on za niemal 2/3 emisji gazów cieplarnianych. Ekonomiczne warunki dla transformacji energetycznej nigdy nie były lepsze. Już teraz na całym świecie powstają odnawialne źródła energii produkujące energię taniej niż z paliw kopalnych. Dekarbonizacja może stać się paliwem do zrównoważonego wzrostu ekonomicznego i tworzyć nowe miejsca pracy. Jesteśmy w dobrym momencie, aby przekształcić globalny system elektroenergetyczny, ale sukces będzie zależał od podjęcia szybkich działań, ponieważ opóźnienia podniosą koszty dekarbonizacji - wskazuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny Irena.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryz 20.03.2017r. 16:59
Jeśli OZE przejmie górników, to znaczy, że jest tak samo niewydajne. A jeśli wydajność wzrośnie - to nie zrekompensuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE