ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy które chcą przystąpić do programu Region
20.03.2017r. 14:55

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, od początku lutego NFOŚiGW w Warszawie prowadzi nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zechcą przystąpić do programu Region mającego na celu finansowanie inwestycji m.in. w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie wyraziło dotąd kilka spośród 16 działających w kraju WFOŚiGW. Wniosek o przystąpienie do programu złożył jak na razie tylko jeden z nich.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że dofinansowywanie w ramach programu Region obejmie wszystkie typy przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska lub gospodarki wodnej ujęte w planach działalności WFOŚiGW, w formie preferencyjnej, niskooprocentowanej pożyczki.

Program Region ma być alternatywą, którą obecne władze Funduszu zaoferują w miejsce zakończonych programów Prosument, Ryś czy Kawka - oferty przygotowanej przez poprzednie władze NFOŚiGW.

Oprocentowanie pożyczek w programie Region dla wojewódzkich funduszy zostanie oparte o WIBOR 3M na poziomie WIBOR 3M plus 15 punktów bazowych nie mniej niż 2 proc. Pożyczki będą udzielane na okres nie dłuższy niż 7 lat z okresem karencji do 6 miesięcy.

Warunki finansowania udzielanego beneficjentom końcowym określą poszczególne WFOŚiGW, przy czym oprocentowanie tych pożyczek nie będzie mogło mieć charakteru konkurencyjnego dla pożyczek NFOŚiGW udzielanych w tym samym obszarze.

Za bezpośrednią obsługę beneficjentów - m.in. osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych - mają odpowiadać wojewódzkie fundusze, które ze środków otrzymanych z programu Region będą finansować inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii na terenie województw, w których działają.

NFOŚiGW uruchomił nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy w programie Region na początku lutego br.

Jak informuje Fundusz w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, na razie wniosek o udział w programie Region złożył tylko WFOŚiGW w Białymstoku, a wstępne zainteresowanie udziałem miało wyrazić 6 wojewódzkich funduszy. NFOŚiGW nie wymienia jednak, o które WFOŚiGW chodzi.

Kiedy z programu Region będą mogli skorzystać pierwsi beneficjenci, czyli - jak wszystko wskazuje - mieszkańcy województwa podlaskiego?
Donata Bieniecka-Popardowska z biura prasowego NFOŚiGW informuje, że podpisanie umowy z WFOŚiGW w Białymstoku powinno nastąpić najpóźniej do końca przyszłego miesiąca.

Nie wiadomo jednak, kiedy z nowej oferty będą mogli skorzystać mieszkańcy Podlasia. Termin naboru wniosków oraz jego zasady ma indywidualnie określać każdy z WFOŚiGW, które przystąpią do programu Region.

Obecnie wiele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska prowadzi własne programy, które zakładają preferencyjne finansowanie inwestycji mających na celu produkcję zielonej energii czy walkę z niską emisją i które są adresowane do osób fizycznych lub wspólnot mieszkaniowych.

W większości te programy bazują na mechanizmie preferencyjnych pożyczek i możliwości ich częściowego umorzenia w przypadku terminowej realizacji inwestycji i spłaty części zaciągniętej pożyczki. W kilku WFOŚiGW, które uruchomiły na początku 2017 r. tegoroczne edycje takich programów, nabory jednak już się zakończyły. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w WFOŚiGW w Warszawie i Poznaniu.

Dla części WFOŚiGW, które nie realizują własnych programów finansowania inwestycji proekologicznych, szansą na uruchomienie takiej oferty jest przystąpienie do programu Region.

Na złożenie wniosku o udział w programie Region wojewódzkie fundusze mają czas do 29 września br. - o ile nie zostaną wcześniej wyczerpane środki przewidziane na ten rok.

Budżet programu Region na 2017 r. ma wynieść 200 mln zł, z czego na działania związane z OZE i efektywnością energetyczną do dyspozycji ma być 116 mln zł.

NFOŚIGW zakłada, że program Region będzie realizowany do 2023 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE