ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litgrid przyznaje, że LitPol Link 2 nie jest konieczny do synchronizacji systemów między Europą a państwami bałtyckimi
21.03.2017r. 06:34

Jak poinformował BiznesAlert.pl, litewski operator przyznaje, że do synchronizacji systemów elektroenergetycznych w Europie i państwach bałtyckich nie jest konieczny LitPol Link 2, którego nie chcą budować Polacy.

Litiwni odpowiedzieli na stanowisko Polskich Sieci Elektroenergetycznych, o tym, że w celu integracji sieci w Polsce i na Litwie, zamiast budowy interkonektora LitPol Link 2 - można ułożyć po dnie Morza Bałtyckiego kabel Władysławowo-Kłajpeda. Litewski operator sieci przesyłowych Litgrid przekonuje, że do synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej może wystarczyć już istniejący LitPol Link.

W ubiegłym tygodniu podczas prezentacji strategii PSE na lata 2017-2019 prezes spółki Eryk Kłossowski zaproponował, aby zamiast budowy LitPol Link 2 ułożyć wspomniany wcześniej kabel Władysławowo-Kłajpeda.

Litgrid nie rezygnuje jednak z ułożenia w przyszłości drugiej linii, która stanowiłaby odpowiedź na rosnące zużycie energii na Łotwie, na Litwie i w Estonii.
- Do synchronizacji systemów elektroenergetycznych z sieciami kontynentalnej Europy może wystarczyć jedna linia LitPol Link pod warunkiem, że będziemy prowadzić testy oraz, że będziemy w pełni gotowi do pracy w trybie izolacyjnym - powiedział prezes Litgridu Daivis Virbickas.
Według niego proponowane przez PSE morskie połączenie mogłoby być rozpatrywane jako alternatywa na rzecz zapewnienia lepszej wymiany energii między Polską a Litwą, a także pozostałymi państwami bałtyckimi.

Litgrid poinformował, że nie rezygnuje z pomysłu ułożenia naziemnego połączenia z Polską. Może do tego dojść już po synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami zachodniej Europy.

Virbickas stwierdził, że przebieg trasy połączenia zostanie ustalony po przeanalizowaniu potencjału projektu. Do 2025 roku państwa bałtyckie chcą odłączyć się od postsowieckiego systemu IPS/UPS. Dotychczas jako jeden ze scenariuszy synchronizacji tych systemów z systemem kontynentalnym rozważano budowę LitPol Link 2, które razem z działającym od grudnia 2015 roku LitPol Link pozwoliłby dodatkowo na jednoczesne, dwukierunkowe dostawy energii - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE