ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron startuje z nowym programem na rzecz czystego powietrza na Śląsku
21.03.2017r. 09:56

We wtorek 21 marca w Katowicach Tauron zaprezentował nowy program edukacyjno-ekologiczny pn. "Oddychaj powietrzem". W ramach działań przewidziano szereg prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem, w tym zbieranie danych do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym.

Tauron po raz kolejny prowadzi program działań zwalczających tzw. niską emisję. Akcje w centrach miast, na południu Polski, mają na celu uświadomienie skali problemu oraz promocję rozwiązań technologicznych, przeciwdziałających niebezpiecznemu zjawisku smogu. W ramach kampanii organizowane będą przez cały rok liczne wydarzenia edukujące, w tym zostanie uruchomiony portal internetowy o problematyce antysmogowej. Pierwszym miastem na drodze Programu Oddychaj Powietrzem są Katowice, a w nim znamienici goście: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Jacek Kleszczewski oraz prezes Korporacji Kominiarzy Polskich Waldemar Drożdżol. Swoje wsparcie dla inicjatywy Taurona okazał Grzegorz Tobiszowski Wiceminister Energii.

- Bardzo się cieszę z inicjatywy Taurona, która nie tylko edukuje, ale także promuje nowoczesne i czyste technologie a także surowce, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania śląskich gospodarstw domowych. To pierwszy tak szeroko przygotowany program, który realnie zakłada skuteczną walkę ze smogiem i daje impuls do działania. Uświadamia mieszkańcom naszej aglomeracji, że tylko stosowanie nowych technologii i właściwych surowców może sprawić, że województwo śląskie będzie bardziej przyjazne niż do tej pory. Dzisiejsze rozwijające się, zaawansowane technologie oraz innowacje w energetyce, dają nam silny oręż w walce z niską emisją - mówi Grzegorz Tobiszowski.

Całodzienne wydarzenie o charakterze informacyjno-edukacyjnym zostało skierowane do mieszkańców Katowic i całej aglomeracji. W programie przewidziano liczne atrakcje m.in. gry i zabawy, edukacyjne, puzzle, gry planszowe, pogadanki na temat przyczyn powstawania i możliwości walki ze smogiem. Odwiedzający namiot Taurona na katowickim rynku mogli na miejscu bezpłatnie poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest pierwszym etapem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POChP. Konsultanci Taurona informowali mieszkańców o przyczynach i skutkach niskiej emisji i smogu oraz o sposobach walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, dodatkowo było można uzyskać instruktaż dotyczący montażu czujek czadu.

-Tauron już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest zarówno na edukację i informowanie, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań systemowych w postaci oferty Taurona - mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu Taurona.

Jak podkreśla Tauron przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach tzw. "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.

W ocenie Grupy najlepszym sposobem wyeliminowania problemu smogu jest zmiana ogrzewania na ekologiczne, czyli takie, które najmniej wpływa na środowisko. Jak podkreśla Tauron takim ogrzewaniem jest ciepło sieciowe. Spóła podkreśla, że przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. W grudniu 2016 roku Tauron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie swojego Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach działania 1.7 "Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020. Łącznie w ramach Programu Tauron Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. W perspektywie oznacza to roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

- Trzeba podkreślić, że problem niskiej emisji nie kończy się wraz z pierwszym dniem wiosny. Ten temat jest aktualny cały rok, dlatego tym chętniej biorę udział w takich, jak ta akcjach. Ważne, by mieszkańcom cały czas uświadamiać, jak można walczyć ze smogiem, a przede wszystkim - jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Niestety, statystyki mijającej właśnie zimy pokazują, że cichy morderca, jakim jest czad, nadal atakuje. A wystarczy zaopatrzyć się w czujkę, by zminimalizować zagrożenie - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Tauron zaznacza, że ma w swojej ofercie szerokie spektrum możliwości w zakresie ekologicznego ogrzewania. Wybór zależy od możliwości technicznych (np. dostępu do sieci), potrzeb oraz zasobności portfela. Do takich sposobów ogrzewania należy m.in. korzystanie z kotłów gazowych czy nowoczesnych kotłów na ekogroszek.

Wydarzenie w Katowicach jest pierwszym z szeregu różnorodnych działań antysmogowych zaplanowanych przez Tauron w ramach Programu "Oddychaj powietrzem" na najbliższy rok. Z początkiem kwietnia zaplanowano kolejne w Krakowie.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: mariusz 23.03.2017r. 15:01
cieszy mnie ze ministerstwo energii z ministrem Tobiszowskim na czele zainteresowało sie problemem jakości powietrza... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rex 23.03.2017r. 15:01
Jak nie teraz to nigdy, trzeba wziac jak byka za rogi, bo to temat przy ktorym aktualnie minister ma najwiecej do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: slaun 23.03.2017r. 15:03
nie tylko trzeba ratowac górnictwo ale trzeba równiez pomyslec juz na wstepie o tym jak uzdrowic nasze srodowisko
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE